kısırlıkta embriyo transferi 

Yeni doğan bir bebek aarslında doğum travmalarına karşı dirençlidir. Ancak bebeğin karşı koyamayacağı bir takım olaylar bebeğinizin zarar görmesine neden olabilir. Bebeğin başına alınan bir darbe ya da doğum esnasında oksijensiz kalma bebeği çaresiz bırakan iki doğum travmasıdır. Bebeğiniz doğduğunda kafatası kemikleri kıkırdaktan ibarettir. Beynin rahat olarak büyüyebilmesi ve yerleşebilmesi için ilk birkaç zaman kafatası yumuşaktır. Beyin bebekliğin ilk zamanlarında hızlı bir büyüme gösterir ve beşinci yılın sonuna doğru kendisini tamamlar. Beynin büyümesini rahat tamamlayabilmesi için kafatası yumuşak kalır ve bu nedenle bebeğin başının korunması doğum esnasında ve doğum sonrasında büyük bir önem taşır.

Doğum esnasında bebeğin başı dışarı doğru çok hızlı çekilirse ya da annenin doğum kanalları bebeğin başının geçebileceği rahatlıkta değilse yani annenin kemikleri darsa, rahmin doğumla ilgili bölümleri yeterince gelişmemişse ve buna benzer nedenlerden dolayı bebeğin kafası gereğinden fazla basınç etkisi altında kaldıysa, kafatası içerisinde kanama oluşabilir ve bebeğin beyni hasar görebilir.

Doğum travmalarına ikinci olarak bebeğin doğum esnasında oksijensiz kalmasının bebeğe vereceği hasardan söz edebiliriz. Bebeğin oksijensiz kalması da yine doğum esnasında meydana gelen bir çok duruma bağlıdır. Bebeğin göbek bağının bebeğin başına dolanması, bebeğin ayaklarının başından önce gelmesi durumunda, normal zamanlamasından daha uzun süren doğumlarda ve doğum sırasında anneye verilen ilaçlardan dolayı bu travma meydana gelebilir. Araştırmalar beynin oksijensiz kalmasının beyinde bulunan hücrelerin zarar görmesine, zeka geriliğine, epilepsiye, beyin felcine yol açtığını göstermiştir. Oksijensiz kalan beyin sonucu çocukta hafif problemler veya çok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Hafif sorunların ya da ciddi sorunların meydana gelmesi doğum esnasında oksijensiz kalma sürecinin uzunluğuna, bebekler arası farklılıklara bağlıdır. Üçüncü bir doğum travması akut fetüs sıkıntısı olarak adlandırılır.