disiplin ve çocuk

10 aylık bebekleri disipline etmek, bebek disiplini


Tüm çocukların disipline ihtiyacı vardır. Disiplin onlara güven verir, sevdiklerini hissettirir ve kendilerini kontrol etmelerine, problem çözme yolları geliştirmelerine ve insanlarla iyi geçinmelerine yardımcı olur. Bu yaştaki çocuklar için, disiplin sıkı sınırlar koymayı, birçok pozitif yaklaşımla iyi davranışlar kazandırmayı ve sevgi dolu bir ortam yaratmayı içerir. Bu yaştaki çocuklar konuşabildikleri, kendi başlarına dolaşabildikleri ve genellikle aile bireyleriile bir arada oldukları için davranışları ile ilgili olarak yaptıklaından daha fazlasını bildikleri düşünülür. Gerçekte ise, söylenenleri yapmaları gerektiini henüz bilmezler; ancak mecbur kaldıklarında böyle davranırlar.

Gerçek dıış sbeklentiler sürekli azarlamaya neden olur ve bu da her iki tarafın kendini kötü hissetmesine yol açar. Bunun yerine çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verin. Boş vakitlerinizi çocuğunuzla geçirin. Onunla oyun oynayın, gülümseyin, dokunun, onu sallayın ve kucaklayın. Çocuğunuzun işleri zorlaştırmaay ve sizi kızdırmaya çabalamadığını unutmayın. Çocuğunuza karşı ne kadar pazif olursanız, isteklerinize ve beklentilerinize o kadar uyar. Bu durumda sevginizi test emte gereğini diha az oranda hisseder.

Saygılı bir ton ve sözcüklerle iletişim kuran (suçlamalar yerine açıklamlarda bulunun). Çocuğunuzun istemediği bir şeyi yapmasını istiyorsanız, bunu oyuna çevirin. Örneğin, “İddiaya girerim, ben çamaşırları katlayınca kadar, sen oyuncaklarını toplayamazsın,” deyin. Bağırmak, tehdit etmek, alay etmek ve pataklamak yerine iyi davranışları için pozitif geri-bildirimlerde bulunun (gülümseme, dokunma, kucaklama ve övme gibi). Çocuğunuz düşünceli davrandığında (örneğin nazik olduğunda), sorumluluk taşıdığında (oyuncaklarını kaldırmak gibi) ve kurallara uyduğunda (elinde veya ağzında yiyecekle koşmamak) pozifif destek verin. Yeni beceriler öğrendiğinde veya denediğinde övgü dolu sözler söyleyin. Çoğunuz övüldükçe daha fazla yeni şey öğrenmeye çalışın.