hiperaktiviteAşırı harekelilik( Hiperaktivite)
Hiperaktivite denince genellikle düz duvara tırmanan çocuk akla gelir. Oysa her hiperaktif çocuk düz duvara tırmanacak kadar hareketli ve kontrolsüz olmak zorunda değildir. Hiperaktivite bir anlamda kıpırtılı olma, oturamama olarak tanımlanabilir. Aslında her çocuğun harekeli ve enerjik olması beklenir. Çocuk koşar, düşer ve gürültü çıkararak oynar. Bunların hepsi doğal karşılanabilir. Ancak DEHB’de çocuğun hareketliliği ve kıpırtılı hali aşırıdır ve yaşıtlarıyla kıyaslandığında farklılık hemen gözlenir. Genellikle bu çocuklar okul öncesi dönemlerinde (3-6 yaş arası) bir motor tarafından sürülüyormuş gibi sürekli hareket halindedirler. Bitmik tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Oturmayı sevmezler ve adeta otururken yorulurlar.

Yükseklere tırmanır, koltuk tepelerinde gezer, evin içinde koşuşturur ve dur sözünden anlamazlar. Sakin bir şekilde oynamayı beceremez, bir süre sakin bir şekilde oturamazlar. Oturmaları gereken durumda ise elleri ayakları kıpır kıpırdır. Çok konuşur, iki kişi konuşurken sık sık lafa girerler. Masanın başında oturmaz, dolayısıyla derslerini uygun mekanlarda çalışmazlar. Yere uzanarak, yatak üzerinde, koltuk tepesinde ya da ayakta dolaşarak ders çalışmak isterler.

Dikkat eksikliği
Dikkat eksikliği çocuğun dikkat süresinin yaşına göre az olması ve özellikle okuma, yazma ve matematik gibi akedemik alanlarda dikkatin kolay ve çabuk dağılması anlamına gelir. Çocukta dikkat kusuru özellikle eğitim hayatının başlamasıyla belirgin hale gelkir. Okul öncesi dönemde de herşeyden çabuk sıkılan ve bıkan bu çocuklar, oyuncaklardan dahi sıkılıp kısa bir süre sonra onları parçalamayı tercih ederler. Okulun başlamasıyla birlikte öğrenmeye karşı ilgisizdirler. Ödev yapmayı sevmez, anne, baba ya da öğretmenin zoruyla ödev yaparlar. Ödevleri yapmakta hayli zorlanırlar. Masanın başına oturamaz, otursalar dahi tuvalete gitme, su içme gibi çeşitli bahanelerle sık sık masa başından kalkarlar. Ders çalışırken sürekli yanlarında birini isterler. Üzerine aldıkları bir işi bitirmekte zorlanır, bir işi bitirmeden başka bir işe geçerler. Kendisiyle konuşulduğunda sanki dinlemiyormuş görüntüsü verirler. Bir komutu bir kaç defa söyledikten sonra yerine getirirler. Bu nedenle komutlarınızı sık sık tekrarlamak zorunda kalırsınız. Sınıfta dersi iyi takip etmedikleri gözlenir.