eğitim2“Çocuklarda Davranış Sorunları”ndan ‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Okul Yaşamına Etkisi’ hakkında ailem.com’a bilgi veren Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Mazlum Çöpür, anne- babanın dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun belirtileri ve sonuçları, tedavi yöntemleri konusunda aydınlatılması gerektiğini kaydetti. Çöpü, “Hareketlilik ve dikkat dağınıklığını çocuğun bilerek yapmadığını, bunun bir hastalık olduğunu, çocuğu suçlayarak, kızıp döverek bu sorunun çözülemeyeceğini, çocuğu suçlayıp, kızıp, dövmenin davranışlarını dahada bozacağını anne babaya anlatmak gerekir.Ayrıca çocuğun öğretmenininde bu bozukluk konusunda bilgilendirilmesi, anne- baba ile işbirliğini ve okul sorunlarını önemli ölçüde arttırmaktadır ” dedi.
Anne baba tedavisi

Anne- babanın bazı ruhsal sorunları olabileceğini vurgulayan Dr. Çöpür, çocuğun yarattığı sorunların da anne babayı çok fazla bunaltarak bazı sıkıntılara yol açabildiğini kaydetti. Çöpür, “Böyle bir durumda anne- babayı tedavi etmek çocuğun tedavisini kolaylaştıracaktır. Ayrıca dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara bireysel terapi veya grup terapisi uygulanabilir” diye konuştu.
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda bunlara dikkat

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Mazlum Çöpür, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun önemli noktalarını sonuç olarak şöyle belirtti.
– Dikkat eksikliği- hiperaktivite bozukluğu okul çağındaki çocukların % 3-5 nde görülmektedir.