çocuklarda ülser gastritKarın ağrısı, kusma, iştahsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan, gastrit, ülser gibi hastalıklar yalnız yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilen önemli bir sağlık sorunu. Ülsere neden olan helicobacter pylori adı verilen bakteri, çocuklarda da yaygın olarak bulunuyor. Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Mualla Akışık, bu bakterinin bulaşmasının engellenmesi için çocukların ağızlarına yakın bölgelerden öpülmemesini ve aynı kaşıktan tadarak yemek yedirilmemesini öneriyor.

Peptik ülser hastalığı olarak adlandırılan; mide, ince bağırsağın başlangıç kısmı olan oniki parmak bağırsağının iç yüzeyinde yara şeklinde ortaya çıkan sorunlar her 100 kişiden onunda görülebiliyor. Helicobacter Pylori adı verilen bir bakteri peptik ülsere neden olan etkenlerin başında geliyor. Ancak bu bakterinin dışındaki faktörler de ülsere yol açabiliyor. Aspirin, ibuprofen ve naproxen gibi ağrı kesici ilaçların yanısıra kafa travması, yanıklar, ağır enfeksiyonlar ve fiziksel strese bağlı faktörler de ülser oluşumuna yol açabiliyor.

Ülser yeni doğan döneminde bile görülebiliyor. Uzun yıllar Amerika’da çocuklarda görülen mide ve bağırsak hastalıkları konusunda çalışan Acıbadem Carousel Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Mualla Akışık, yeni doğan döneminde ülserlerin çoğunun midede görüldüğünü belirtiyor. Dr. Akışık, ‘‘Yenidoğan dönemindeki ülserler sekonder karakterdedir, yani enfeksiyon, travma gibi nedenlere bağlı ortaya çıkar. 1 ay ile 6 yaş arasında da mide ülserleri oniki parmak bağırsağı ülserlerinden daha sıktır. Ergenlikle birlikte oniki parmak bağırsağındaki ülserler daha fazla sıklıkta görülmeye başlar’’ diye konuşuyor.