diş bakımı

1 aylık bebekleri dışarı çıkarmak, bebekle dışarı çıkmak


Sağlıklı bir ağız ve diş yapısının oluşması için bebeklik döneminden koruma önlemlerinin alınması gerektiği artık biliniyor. Ancak küçük çocuklar tek başlarına bu bakımı yapamayacakları için anne babalara önemli görevler düşüyor. Sonrasında sorunlarla ve ağrılarla uğraşmamak için bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren temizlik ve koruma kurallarına uymanızda fayda var. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu küçük çocuklara uygulanan diş koruma yöntemleri hakkında bilgiler veriyor.

Ağız ve diş sağlığının ilk adımı bebeklik döneminde başlar. Çocukların süt dişleri, şekerli gıdaları daha fazla tüketmeleri, diş temizliği bakımından yetişkinler kadar dikkatli olmamaları nedeniyle daha çabuk çürür. Süt dişlerinin kalıcı dişler kadar değerli olduğunu unutmamak gerekir.

Süt Dişleri Kalıcı Dişler Kadar Önemlidir
Süt dişleri değişken olabilmekle beraber ortalama 6 aydan sonra genellikle alt ön bölgeden başlayarak çıkar ve yaklaşık 3 yaşında tamamlanır. Bu dönemde çocuğun ağzında toplam 20 adet süt dişi alt ve üst çenede simetrik olarak yerleşir.

Çocuklarda ağız ve diş hastalıkları tedavisi koruyucu diş hekimliğinin temelini oluşturur. Toplumumuzdaki ‘süt dişleri önemsizdir’ kanısının tamamen yanlış olduğunu bilmek gerekir. Süt dişleri doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreçte görev gören dişlerdir. Yapıları kalıcı dişlere göre biraz daha farklıdır. Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişlerde oluşan çapraşıklık, ortodontik tedaviye neden olacaktır. Eğer çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı etkilenecektir. Ayrıca süt dişlerinin alttan gelen kalıcı dişlere rehberliği söz konusudur. Bu nedenle çocuklara ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması ve süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir.