bebek iletişimYürüyebilme, çocuğunuza bir birey olma hissi kazandırır ve onda bağımsız olma isteği uyandırır. Bu durum genellikle dikbaşlı veya negatiflik olarak yorumlanır. Çocuk kendi kendine giyinmekte, bardak ve kaşık kullanmakta ısrar eder. Giysileri iliklemeyi ve fermuar açıp kapatmayı, kaşık, bıçak, bardak kullanarak, etrafı daha az kirleterek yemek yemeyi öğrenir. Bazıları tuvaleti bile kullanabilir. Aktivitelerini, uyarıların, duygularını ve vücudunu kontrol altına almayı öğrenmek içien mücadele ederken duygusal değişimler geçirir. Bu nedenle, gülümserken ve arkadaşça davranırken, birdenbire hemen ağlayan, huysuz bir çocuk haline gelebilir. Bu tür değişimler normaldir. İyi şeyler yaptığında çocuğunuzu övmeye çalışın.

Bu yaştaki çocuklar çok iyi birer araştırıcıdırlar. Bu araştırmaları dünyayı öğrenmelerine ve yeni problem ve durumlara karşı yaklaşımlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Giyip çıkarmak, itip çekmek, açmak kapatmak, ayırıp bir araya getirmek, kurup yıkmak ve saklayıp bulmaktan zevk alırlar. Elleriyle kavaramktan, sıkmaktan, döndürmekten ve dönmekten, yuvarlanmaktan, atmaktan, tutmaktan ve yakalamaktan ve yerlerde emeklemekten hoşlanırlar. Dokundukları, tattıkları, kokladıkları, duydukları veya gördükleri her yeni objeyi bildikleriyle karşılaştırdıkça beyinlerinde yeni bağlantılar oluşur.

Çocuk, 12-18 aylıkken, yaptıklarını daha bilinçli yapmaya başlar. Neden ve sonuç arasındaki bağlantıyı kurar (küpler çok yükselirse yıkılıp düşerler). Aklında bir amaç olabilir ve buna erşimek için planlar yapar. Örneğin, bir oyuncak gördüğünde onu almaya karar verir, tabure veya sandalye çeker ve erişmek için üzerine çıkar. 18 aylık bir çocuk uykudan uyandığında, uykudan hemen önce oynadığı oyuncağı hatırlar, nerede bıraktığı aklına gelir, onu alır ve yeniden oynamaya başlar. Bu yaştaki çouğun hayal gücü de gelişmeye başlar. Çocuk bildiği oyuncakları farklı şekillerde kullanır (saksıyı şapka olarak kullanma gibi).