bebeklerde büyüme

0-3 yaş bebek büyüme eğrisi, 3 yaş bebekler


İkinci yılda çoğunuzun büyümesi, birinci yıla nazaran daha yavaş olacaktır. Ancak ikincı yılda olasılıkla doğum kilosunu dört katına ve erişkin dönemde kazanacağı boy uzunluğunun yarısına erişmiş durumdadır. Çocuklar iki yıl boyunnca her ay yaklaşık 250 gr kilo alırlar. 2-3 yaşlar arasında 1.5 veya 2.5 kilo alırlar Vücut oranları değişmeye başlar. Omuzlar dışarı doğru uzar, kaburgalar düzleşir ve boyun uzar. Bacaklar uzun ve düz hale gelir; vücutla orantılı bir hal alır. Ayaklarda kavisler gelişir.

Bu zamana kadar kemik ve yağ kitlesine göre daha az olan kas kitlesi, kemik gelişiminin iki katı hızda artar. Buna bağlı olarak, çocuklar daha ince ve daha kaslı görünürler. Büyük kaslarını kullanarak yürümeyi, koşmayı, atmayı, tırmanmayı ve dans etmeyi öğrenirler. Küçük kaslarını kullanarak objeleri tutarlar.

Çocukların çoğu, yaklaşık 16 aylıkken iyi şekilde yürümeyi öğrenmiş hale gelirler. Başlangıçta, arkaya doğru kaykılarak yürürler. Karınları dışarı çıkar, ayakları açıktır ve eller dengeyi korumak için dışarı açılmıştır. Dengelerini daha iyi korumaya başladıkça, ayaklar içeri doğru dönmeye ve daha paralel olmaya başlar. Tek başlarına yürümeyi becermeleri birkaç hafta veya ay alabilir. Yürürken başka işler yapabilir hale gelirler (oyuncak taşımak, bakınmak, başının üzerinden uzanmak, çömelmek ve dönmek gibi). Yeni hareketler yapmayı (merdiven çıkmak, eğilmek, çömelmek, arkaya doğru yürümek gibi) denemek isterler. Yaklaşık 20 aylık çocuklar genellikle koşar ve hatta iki ayaklarıile atlayabilirler. Sürekli hareket halindeyken (merdiven çıkarken, iterken, çekerken, tekmelerken, atarken, dans ederken, izlerken, düşerken ve erişebildiği şeylere dokunurken) gözlerini, ellerini, ayaklarını ve vücutlarını bir arada kullanabilirler. Bu tür aktiviteleri seyretmek bir insanı yorabilir; hatta bazı profesyonel atletler bile çocuklarla baş etmekte zorlanabilir.