bebekle aynı yatakta uyumakBugüne kadar sanıldığının aksine, çocukların anne- babasının yatağını paylaşması ruhsal ve cinsel açıdan sorun yaratmıyor. Küçük yaştaki çocuklar anne babalarıyla aynı yatağı paylaşmalı mı yoksa paylaşmamalı mı? Dünyada birçok kültürde bu normal karşılansa da Amerika’da bu konuyla ilgili tartışmalar var. Fakat, yeni bir çalışma çocuğun ebeveynlerin yanında uyumasının çocuğa ne psikolojik ne de cinsel açıdan herhangi bir probleme yol açmadığını gösteriyor.
Psikoloji profesörü Paul Okami ‘Ergenlik çağındaki veya 6 yaşındaki çocuklarda herhangi bir hastalıklı etki görmedik’ diye konuştu. Okami’nin çalışması Developmental and Behavioral Pediatrics’in Ağustos baskısında yayınlandı.

Okami ve arkadaşları 1975 yılındaki doğumlarından sonra 20 yıl boyunca 200 Kalifornia doğumlu çocuğu takip etti. Çoğunluk ailesiyle birlikte uyurken diğer kısım kendi odalarının olduğu evlerde yaşadı.

UZUN SÜRELİ ARAŞTIRMA

Çocuklara 6 ve 18 yaşlarına geldiklerinde cinsel fanteziler, paylaşma ve zıtlık kararlılığı kabiliyetleri, duygusal olgunluk ve diğer faktörleri içeren uyumlarını yansıtan testler yapıldı. Okami ‘Aslında bazı uyumlu pozitif yararlar da gördük. Yatak paylaşılmasını bu sebepten dolayı desteklemiyoruz. Sadece bu çocuklara özel olup olmadığını merak ediyoruz’ diye konuştu.

Okami’ye göre aynı yatağı paylaşmak Amerika haricindeki ülkelerde yaygın. Bu yüzden diğer kültürlerde Amerikalı anne babaların kalpsiz olduğu düşünülüyor. Okami ‘Bütün bu zıtlıklara ve endişelere rağmen, aynı yatağın paylaşılmasının zararlı olduğunu belirten bir veri yok. Bu sadece insanların fikri’ diye konuştu.