boğaz ağrısıBoğaz enfeksiyonları sadece kış sonbahar döneminde karşımıza çıkmıyor. Yaz aylarında ani ısı değişikliklerine maruz kalmakta boğaz enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Klima, soğuk içecekler, dondurma, saçların uzun süre ıslak kalması gibi nedenler hastalığa zemin hazırlayabiliyor.
Rinoest Kulak Burun Boğaz Estetik Merkezi’nden Op. Dr. Coşkun Şanverdi, evlerde ya da araçlarda karşılıklı açık pencere veya kapı arasında cereyana maruz kalma sonucunda, yaz aylarında kapalı alanlarda klima kullanımının artmasıyla, soğuk yiyecek ve buzlu içecekler nedeniyle boğaz enfeksiyonlarına sıkça rastlanıldığını belirtiyor.

Çocuklar daha hassas olan yapıları nedeniyle yazın daha çok hasta olmaya meyillidirler. Çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından biriside bademcik ve geniz eti hastalıklarıdır. Kreş ve okul çağı ile birlikte çocuklar daha fazla mikroorganizmaya maruz kalmakta ve bu dönemlerde hastalık sıklığı artmaktadır.
Isı dengesine dikkat etmeli

Güneşli havalarda parkta, bahçede oyun oynayan ve terleyen çocukların soğuk su içmeleri, çok sık dondurma yemeleri gibi nedenlerle, vücut ısısındaki ani düşüşler üst solunum yollarına giden damarların daralmasına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olabiliyor.

Yine aynı şekilde özellikle tatildeyken güneşin altında geçirilen uzun saatler ve denizden çıktıktan sonra saçların kurulanmaması, hava değişimine bağlı olarak vücudun ısı dengesini olumsuz etkileyebiliyor. Op. Dr. Coşkun Şanverdi “Bademcik (Tonsil) ve geniz eti (Adenoid) lenfoid dokulardır. Bademcikler boğazda iki yanda, geniz eti, burun arka deliklerinin gerisinde, geniz dediğimiz bölgede bulunurlar. Görevleri bağışıklık sistemi ile ilgilidir.