1 aylık bebeklerde bıngıldak

bebeğin bıngıldağı doğumda ne işe yarar


Yeni doğan bebeğinizde, belki de dokunmaya çekindiğiniz en hassas bölge kafasıdır. Çünkü kafasının üzerinde bıngıldak adı verilen yumuşak kısımlar vardır ve dokunulduğunda hafifçe içeri gömülür. Aslında dokunmalara karşı dayanıklı olan bıngıldağın, iki önemli fonksiyonu vardır: doğumu kolaylaştırmak ve beynin gelişmesini sağlamak.
Yeni doğan bebeğinizin ele avuca gelmeyen minik bedeni, sizi şaşırtan bir görünüm içinde olabilir. Cildi kızarık, karnı ve gözleri şiştir ya da tüm vücudu tüylerle kaplıdır. Belki de cildi lekelerle doludur. Endişe gerektirmeyen bu özellikler, birkaç ay içinde kaybolacaktır. Ne de olsa bebeğiniz uzun bir yolculuktan gelmiştir.

Bebeğinizin taşıdığı bu özelliklerden en dikkat çekici olanı kuşkusuz sivri bir kafadır. Bu görünüm, doğum sırasında bebeğinizin kafasının doğum kanalının şeklini almasından kaynaklanır. Böylece doğum rahatlıkla gerçekleşir. Pekiyi nasıl olur da, bebeğinizin kafası doğum kanalından rahatlıkla geçer? Buna olanak tanıyan mekanizma, henüz kaynaşmamış kafatası kemikleri ve bıngıldak adı verilen aralarındaki esnek dokudur.

Bıngıldak nedir?
Bebeğinizin kafatasının üst bölümünde kemiklerin tam olarak kaynaşmadığı boşluklar vardır. Bu boşluklar bıngıldak, diğer bir deyişle fontanel olarak adlandırılır. Bıngıldaklar yumuşak çıkıntıdan ibarettir ve aslında göründüğünden daha serttir. Bebeğin kafasında 6 tane bıngıldak vardır. Ancak biz elle dokunarak ancak 2 bıngıldağı fark edebiliyoruz.
Fark edemediğimiz bıngıldaklar doğumdan sonraki 2 ile 3 ay arasında kapanır.