Dördüncü ayda katı besinlere yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Ne var ki bu konuda acele etmenize gerek yok. Bebeğiniz yalnızca sütle yetinebiliyor, mutlu görünüyorsa katı yiyeceklere geçmek için beşinci ya da altıncı aya dek bekleyebilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki katı yiyeceklere geçişin ilk haftalarında anne sütü ya da biberon maması, yine de onun temel besinidir. Bu dönemde bebeğinizi yalnızca yeni tatlara ve kaşıkla yemeğe alıştırıyorsunuz. Kahvaltı
ya da öğlen öğünleriyle başlamanız daha iyidir. Böylece sözgelimi bir ikindi öğününde bebeğin midesi bozulursa, rahatsızlığın geceye taşınması olasılığı ortadan kalkmış olur. Önce karnını, meme ya da biberon emerek biraz doyurmasını beklerseniz yeni yiyecekleri kabul etmesi daha kolay olabilir. Bir kaşık meyve püresini normal öğüne ekleyebilirsiniz.

GEREKENLER
Mama önlüğü
Küçük plastik kap ya da yumurta fincanı
Küçük plastik kaşık
Bir tatlı kaşığı elma ya da armut püresi
ya da pirinç unu maması
Nemli kağıt peçete ya da bez

HAZIR BEBEK YİYECEKLERİ
Özellikle evden uzakta ya da acele içindeyseniz bu tür hazır besinler yararlı olacaktır. Ne ki bunları bebeğinize olabildiğince az vermeniz önerilir, çünkü hazır besinlerin içerikleri ev yapımı yiyecekler gibi zengin ve doğal değildir. Yine de hazır besinlerden alacaksanız, içinde şeker, dekstroz, sakaroz ya da tuz bulunanlardan uzak durmalısınız. Etiketinde içerik olarak ilk sırada suyun belirtildiği hazır yiyeceklerde su miktarı önemli bir yer tuttuğundan besin değerinin az olabileceğini düşünerek seçiminizi buna göre yapmalısınız. Kutuyu ve son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin.