Annelerin sütünün yetmediği yada çeşitli sebeplerden anne sütü emmeyen bebeklere ilave verilen gıdalar tamamlayıcı beslenme ürünleri olarak adlandırılırlar.

Bu beslenme ürünlerinin tüketildiği dönem ise tamamlayıcı beslenme dönemi olarak adlandırılmaktadır.

Bebek Beslenme Ürünlerinin bu dönem süresince küçük çocuğun sağlığının korunması ve sürdürülmesi için,bebeğin ihtiyacına göre bebeğe uygun kalitede, besleyici, temiz, güvenli ve yeterli miktarda olması gereklidir. Bu besinler, bazen sadece bebeğe özel olarak satın alınan besinlerden hazırlanabilirken, bazen de ailenin tükettiği besinlerden bebeğe uygun şekilde hazırlanabilir.

 Bebekler, ilk 6 ay su dahil başka hiçbir yiyecek ya da içecek (ayran, çay, meyve suyu, hazır mama ya da inek sütü vb.) olmaksızın sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli olan tüm enerji ve besin ögesi gereksinmelerini karşılar. Ayrıca ishal ve diğer enfeksiyonlara karşı doğal koruyucu (anti-infektif) maddeler içerir.

 Bebekler, ilk 6 ay her istediğinde, sayılarla sınırlanmadan gece ve gündüz emzirilmelidir. Bebek günde toplam en az 8 kez emzirilmelidir.

 İlk 6 aylık dönem boyunca anneye eğer bebeğinin yeterli kilo almadığını ya da sütünün yeterli olmadığını düşünüyorsa, evine en yakın Sağlık Ocağı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi, Aile Sağlığı Birimi/Merkezi gibi sağlık kuruluşlarınabaşvurabileceği ve buralardan ücretsiz danışmanlık alabileceği belirtilmelidir.

Emzirme 2 yaşına kadar sürdürülmelidir.

 6. aydan sonra tamamlayıcı besinlere başlandığında da bebek sık sık (yani bebek her istediğinde) emzirilmelidir.