renkler ve beslenmeRenkler yaşamımızı,seçimlerimizi biz farkında olmadan belirlerler.Eski çağlardan bu yana renklerin insanlarda yaptığı çağrışımlar karar vermede etkili olmuşlardır.Besinlerin tadın bakmadan önce bizde yeme isteği uyandırması için besinin renk ve şekli istenilen düzeyde olmalıdır.Yapılan araştırmalara göre kırmızı ve turuncu renkleri açlığı,acıkmayı simgelemektedirler.Bu yüzden dünya devi fast food şirketleri ürünlerinde kırmızı ve turuncuyu kullanmaktadırlar.Ayrıca gelişen fast food sektöründe kırmızı kullanılmasının bir nedeni de kırmızının hareketlendirme özelliğidir.Bu sayede insanlarda bir an önce yemek yiyip kalkma hissi uyanır.Mavi renk de beslenme üzerinde etkilidir.Besinlerin hiç birisinin mavi olmayışı nedeniyle insan beyninde mavi ile yemek yeme isteği uyanmaz.

Bu nedenle çok yemekten şikayet eden insanlar yemek tabaklarında mavi rengi tercih etmelilerdir.Yeşil renk de doğası gereği rahatlatıcı etkiler gösterir. Bilgisayarlarda arka plan olarak yeşil renk kullanımının önerilmesinin nedeni de gözleri fazla yormamasından kaynaklıdır. Özellikle yeşil renkli sebzeler sinir sistemi üzerine de etkili olabilecek bazı besin öğelerini içerdiklerinden ötürü tavsiye edilmektedir.Besinlerin tüketilmesinde renklerinden çok besin bileşimlerine dikkat edilmelidir.Diyetisyenlerin tavsiye ettiği gibi günlük beslenmede tüm besin gruplarına yer verilmelidir.

Çocukların daha iştahlı yemek yemeleri için renkler kullanılabilir ve çoğu zaman etkili bir yöntemdir. Renklerin dışında yemeklerin şekli de iştah attırabilir.Bulanık ,dağınık yemekler,şekli bozulmuş sebzeler insanın iştahının azalmasına yol açabilir.yemek hazırlanırken ve servis yapılırken şeklinin bozulmamasına ,malzemelerin ezilmemesine özellikle dikkat edilmelidir.