sebzeTeknolojinin gelişmesi ile birlikte yaşam biçimimiz de değişti. İşlerimiz, evlerimiz, hareketlerimiz ve beslenmemiz. Bu değişim ne yazık ki her zaman olumlu yönde değil. Bu yüzden uzmanlar doğala dönüşün gerekli ve önemli olduğunu belirtiyorlar. Organik tarımla başlayan, organik ürünlerin kullanım sıklığı ve çeşidi bugün neredeyse yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor. Elmadan ruja, bebek bezinden yer temizleme sıvısına, oyuncaktan deterjana, bebek giysisinden temizleme mendiline, mobilyadan kreme, çikolatadan meyve suyuna… ürün çeşitliliği o kadar arttı ki bazen şaşırtıyor. Aslında şaşırmamak gerek doğadan gelen her ürünün organiği olabilir yeter ki üretim şartlarına uyulsun ve gerekli sertifikasyonu alsın.
Neden organik?

Organik besinler, organik tarım yöntemleri kullanılarak üretilen besinlerdir. Son yıllarda gerek tarım ilaçlarının gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanımı, bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dolayısıyla yoğun girdi kullanılmaması nedeniyle çevrenin korunmasını ve sağlıklı beslenmenin desteklenmesini amaçlayan organik besinleri, tercih etmelisiniz.

Yoğun olarak yaşanan sanayileşme ve kentleşme olgusu, nüfus yoğunluğunun ağırlıklı olarak kentlere kaymasına, mevcut tarım alanlarınınsa sanayi arazilerine ve yapılaşmaya ayrılmasına neden olmuştur. Tarım nüfusu ve tarım alanlarının azalmasına rağmen, artan dünya nüfusunun ihtiyacını karşılamak için tarımsal üretimde, birim alanda en kısa sürede mümkün olan en fazla verimi elde etmek amacıyla, tohum, kimyasal koruyucu ve kimyasal gübre, kimyasal zirai mücadele ilaçları gibi kimyasallardan yararlanma yoluna gidilmiştir. Bazı tarım alanlarında bitkileri ve hayvanları hızla büyütmek, zararlı böcekleri öldürmek ve hastalıkları önlemek için kimyasal ilaçlar bol miktarda ve artırılarak kullanılmıştır. İşte organik tarım, üreticilerin, doğayı ve tarım alanlarını tahrip etmeden, insanlara olumsuz yan etkileri olmayan bitkisel ve hayvansal üretimi kapsamaktadır. Yani zarar gören doğal dengeyi yeniden kurmaya çalışan organik tarım, insan ve çevreye dost üretim şeklini ifade etmektedir.