ek gıdaYiyecek ve Besin

Yiyecek ve besin aynı şey değildir. Yiyecek yemek istediğiniz şeydir, besin ise yemek zorunda olduğunuz şeydir. Aslında her ikisi de ağzımıza götürdüğümüzde maddelerin alt kategorileridir. Her ne kadar ağzınıza attığınız her şey yiyecek olsa da besin değildir. Anne baba olarak sizin göreviniz yiyecek ile besini ayırt etmek ve çocuğunuzun her ikisinden de ne kadar ediğini bilmektir.

Her çocuk bu aşamadan geçer

Çocuklarınız hayatları boyunca yemek konusunda birkaç aşamadan geçerler. Ergenlik dönemindeki ruhsal çalkantılar dışında yemek alışkanlıkları değişiminden daha rahatsız edici bir durum olamaz.

Bu kararsızlık dönemi anne babalar için de rahatsız edicidir çünkü yemek değişimi hayli dramatik olabilir. Bir gün çocuğunuz aşırı iştahlı olabilir, ertesi gün ise hiçbir yemekle ilgilenmeyebilir.

Çocuğunuza güvenin. Ne kadar yemek zorunda olduğunu en iyi o bilir. Önlerindeki biberonu ya da kaşığı ittiklerinde ya da tabaklarındaki yemeği bitirmediklerinde yeteri kadar yediklerinden emin olabilirsiniz. Eğer fazla isterlerse de asla çekinmeyin ve yemelerine izin verin. Çocuklarınıza sağlıklı besinler verdiğiniz sürece istedikleri kadar yiyebilirler. Karınları doyduğunda zaten yemeyi bırakacaklardır (ya da yemek stoklarınız bittiyse, hangisi önce gelirse).

Her çocuk kendine özgüdür. Kendine has bir gelişim hızı vardır. Yemek alışkanlıkları dergilerde ya da kitaplarda okuduklarınızla uyuşmaz. Yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler sadece yemeğin miktarıyla değil aynı zamanda vaktiyle de ilgilidir. Akşam yemeğinde aç olmayıp yarım saat sonra acıkırlarsa şaşırmayın. Mutlaka sizi inandırabilmek için türlü oyunlar yapacaklardır.