bebek gelişimi
4 aylık bebeklerde katı gıdaya geçişAylardır sütünüz ile beslediğiniz bebeğinizin artık katı besinlerle tanışma zamanı geldi. Bebeğinizi katı besinlere alıştırmak istiyor, fakat nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Biz, sizin için Yaşam Koçu Diyetisyen Gizem Tutar’a tüm merak ettiklerinizi sorduk.

Bebeklere yaşamlarının ilk altı aylarında sadece anne sütü verilmelidir. İlk altı aydan sonra anne sütü, bebeğin beslenmesinde tek başına yeterli olamaz. Çünkü 6. aydan itibaren bebeğin demir minerali başta olmak üzere bazı besinsel ihtiyaçları artar ve bu nedenle tamamlayıcı katı besinlere ihtiyaç duymaya başlar.

Erken başlanırsa… Eğer diyetisyen ve doktor ihtiyaç duymadığı halde, bebeğin katı gıdalarla beslenmesine altı aydan önce başlanırsa, bebeğin enfeksiyon kapma riski artar. Bunun dışında altı aydan önce verilen katı gıdalar, bebeğin böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve fazla enerji aldığı için obez olma riskinin artmasına neden olabilir.

Geç kalınırsa… Bu durum da en az katı besinlere erken başlamak kadar risklidir. Katı besinlere başlamakta geç kalınırsa, bebeğin katı besinleri reddetme riski artar. Genelde bu gibi durumlarda besini tükürme, reddetme, ittirme gibi olumsuz beslenme davranışları ortaya çıkar. Bu süreç uzadıkça bebeğin yetersiz beslenmesine yol açabilir.