Katı Besinlere GeçişBebeğin ilk altı ay boyunca anne sütünden başka hiçbir besine gereksinmesi yoktur. İzleyen dönemde, gereğince beslendiği bir öğünden sonra bile daha mama istediğini, doymamış olduğunu göreceksiniz. Giderek günlük öğün sayısını arttırmanız bile gerekebilir. Artık katı besinlere geçme zamanı gelmiş demektir. Bir kez katı besinleri tattıktan sonra her öğünde aldığı katı besin miktarı yavaş yavaş arttırılmalı, iki yaşına dek uygun katı besinlerle birlikte emzirilmelidir. Yeni besinIerle başlarken olabildiğince çok çeşitli seçenekler sunarsanız, zengin çeşitle beslenmeye alışır ve yeni tatlara karşı tepki göstermez, ilerde görülebilecek ‘mızmızlık’ dönemini daha kolayca atlatabilirsiniz. İstediğince yemesine izin verin. Hiçbir zaman zorlamayın, bırakın yemeğin tadını çıkarsın, kendi kişiliğini oluştursun.

KATI BESİNLER İÇİN GEREKENLER
Temiz bir plastik kaşık, bir kase ve mama önlüğü bu iş için yeterlidir. Sonraları, içecekler için geniş fincanlara, oturarak yemeye başladığındaysa yüksek mama sandalyesine gerek duyulacaktır. Katı besinlerle kullanacağınız gereçlerin sterilizasyonu gerekmez; sıcak suda yıkayıp durulamanız, kağıt havlu Üzerinde süzdürmeniz yeter.

DÖKÜLMEZ ÇANAK
Mama sandalyesinin önüne sıkıca tutturabileceğiniz yuvarlak bir vantuzu olan beslenme kaseleri işinizi kolaylaştırabilir. Bunlar bebeğin kendi kendine yemeğe başladığı, kaçınılmaz olarak içindeki mamayla birlikte kaseyi yere fırlatmak isteyeceği dönemde yarayışlıdır.

 

SANDALYELER

2

Mama sandalyesi
Altıncı ayda ya da dik oturabildiği zamandan başlayarak bebeğinize bir mama sandalyesi gerekecektir. Bebeğinizi sandalyeye, mutlaka güvenlik kemerlerini bağlayarak oturtun ve hiçbir zaman tek başına bırakmayın. Mama sandalyesini yere sereceğiniz plastik bir örtünün üzerine yerleştirirseniz yerler temiz kalabilir. Sandalyeyi yemek masasına yaklaştırarak bebeğinizde ailenin bireyi olma duygusunu da geliştirebilirsiniz.