bebeklerde su kaybı

anne sutu almayan devam sutu alan bebege su verılırmı


Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Ayşe Sokullu, bebeklerin ve çocukların su tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Anne sütü alan bebeklerden, su içmeyi sevmeyen çocuklara kadar çözüm önerileri sunuyor.

“Anne sütü alan bebeğe, su verilmez” diye yaygın bir kanı var. Bu durumun istisnaları var mıdır?

Anne sütü alan bebeklerde; eğer süt yeterliyse, çocuk yeterli kilo alabiliyorsa sütle birlikte su vermek gerekmez. Su onları hasta edeceği için değil, midelerini boşuna suyla doldurmak yerine, susuzluklarını anne sütüyle gidermek istediğimiz için önermeyiz. Ama çocuk hastaysa, özel bir durumu varsa, mama eklenmişse ya da ek gıda alıyorsa o zaman çocuğa mutlaka su vermek gerekir. Bazen ailelere su önerdiğimizde “anne sütü alıyorken su verilmez ki” gibi bir inanışla, verilmesi gerekene de vermek istenmeyebiliyor, bunu önlemek açısından altını çizmek lazım.

Ek gıda alan bebeklere su verme miktarı ne olmalı?

Anne sütüne eklenmiş, meyve, sebze, katı gıda gibi ek gıda alanlara da mutlaka su vermek lazım. Eğer ilk 6 ay içinde bir bebekse ve hem anne sütü hem mamayı alıyorsa çok fazla vermeye gerek yok, mamalardan sonra birkaç kaşık su vermek, günlük yaklaşık 40-50 cc su tüketmeleri yeterli olabilir. Burada hem anne sütü, hem mama alan bir bebek eğer kabızlık çekmiyorsa sıvı alımının yeterli olduğunu düşünebiliriz. Kabızlık kendini göstermeye başlarsa su tüketimini artırmak gerektiğini söyleyebiliriz.