biberon kullanımıHalk arasında kısaca hazır mama denilen gıda maddeleri bu bölümde anlatılacaktır. Hazır mamaların süte benzer yapıdakilerine formül süt denilmektedir. Bunlar inek sütü modifiye (değiştirilmek) edilmek yoluyla elde edilirler. İnek sütü bir şekilde anne sütüne benzetilmeye çalışılmaktadır. Eksik olan maddeler eklenmekte, fazla olanlar azaltılmaktadır. Teknolojinin bugün vardığı noktada anne sütüne olabildiğince yakın mamalar üretilmektedir. Fakat üretilen mama bir gün anne sütüne tam anlamı ile eşdeğer yapılsa bile anne sıcaklığını ve yakınlığını içermesi mümkün olmayacaktır. Beslenme yönünden belki eşit olabilir ama hiçbir besin maddesi anne memesinden emilerek alınmadığı sürece anne sütünün yerini tutamayacaktır.

Formül süte başlarken gerekli olduğuna doğru karar verilmelidir. Yersiz şüphe ve gerekçelerle mamaya başlamak yanlış olur. Bu kararı doktorun vermesi gerekir. Bu konu anne sütü ile beslenmenin içeriğinde anlatılmıştır.

Bebeğin formül sütle beslenmesinin gerekli olduğu kararını daima doktorun vermesi gerektiği gibi hangi çeşidinin, ne miktarda verileceğine de yine doktor karar vermelidir.

Ülkemizde yaşanan gerçekler ile aslında nasıl olması gerektiği konuları zaten hep farklı olmuştur. Normal olarak formül sütler de ilaçlar gibi doktorun önerisi ile kullanılmalıdır. Fakat ne yazık ki ülkemizde her türlü mama, ilaç doktorlar yanında herkesin önerileri ile kullanılmaktadır. Çoğunlukla da diğer insanların tavsiyeleri doktorun fikirlerinden öne geçmektedir.

Eczane de bulunan kişi bir eczacılık eğitimi almış olabileceği gibi orada çalışan birisi de olabilir. Eczacı bile olsa bebek beslenmesini, hangi bebeğe ne verileceğinin eğitimini almış değildir ki. Bu konudaki tüm bilgisi varsa kendi deneyimleri ve pazarlama elemanlarının anlattıklarıdır. Bizlerin yaşadığı bir çok gözlemimizde eczanelerin önerilerinde hangi ürünün satışı eczane için daha olumlu olacaksa o ürün öncelikli olmaktadır. Şimdi ise eş, dost komşu önerileri ile market raflarında bulunan ürünlerden birileri alınıyor. Çok yanlış durumlar yaşanıyor.