www.merhababebek.com ek gıda


“Bu amaçla çocuğa değişik gıdalar tattırılmalı, tat duyuları ve eşdeğer gıdalar arasında yaptıkları tercihler dikkate alınarak beslenme zevkli hale getirilmeli. Amacın sadece karın doyurmak değil, uygun beslenme alışkanlıklarını ve yemek yeme zevkini oluşturmak olduğu unutulmamalı” diyor.

İlk iki yaş, çocuğun anne sütü dışında gıdalarla tanıştığı ve genel olarak en hızlı geliştiği evredir. Ana beslenme alışkanlıklarının edinildiği bu dönem bir ömür boyu sağlık için çok önemlidir.

1-2 yaş döneminde çocuklarda sağlıklı beslenme besinlerde çeşitliliğin sağlanması, yağ ve şekerin sınırlandırılması, lift yönünden zengin besinlere yer verilmesi, vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması ve sağlıklı vücut ağırlığının korunması ilkelerine dayanır. Aslında çocukların almaları gereken besinler anne ve babalarınınkiyle aynıdır, sadece miktar farklıdır.

En sık yapılan hatalar 

En önemli hatalardan biri, çocuğu aşırı zorlayan ve beslenmeyi strese dönüştüren kaygılı tutumdur. Zorlayıcı ve baskıcı tutumlar çocukları yemekten soğutabilir. Ebeveyn ya da bakıcının tavrına çocuk inatla karşılık verebilir. Yiyecekten kusarak kurtulmaya çalışabilir. Henüz besinleri deneme dönemini yaşayan çocuğa önce alışma fırsatı verilmeli, birlikte denemeler yapılmalı. Çeşit denemesine izin vermek ve daha esnek davranmak çocuğu rahatlatacaktır. Acıkmasına zaman tanınan çocuk kendiliğinden yemek ister hale gelir. Ayrıca, küçük porsiyonlar tercih edilmelidir; bitirmesi kolay olacağından hem çocuğu hem de aileyi motive edecektir.

Önemli yanlışlardan biri de tamamen pürüzsüz, tanesiz gıdalarla beslenme alışkanlığı oluşturulmasıdır. Çocuğa çiğnemeyi öğretebilmek için blender kullanımından kaçınılmalı.