Bebekler nasıl beslenmeli? Büyüyen bebeklerde beslenme Okul öncesi çocuklarda beslenme


Doğumdan beri gayet iştahlı olan bebeğinizde bir yaşını geçince iştah azalması görebilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz, kendisi yemek için çaba harcar. Yiyecekleri yemekten çok döker. Bu durumdan anne ve babalar tedirgin olurlar. Oysa tedirgin olunacak hiçbir şey yoktur. Çocuğunuzun l yaşına kadar daha fazla yemek yemeye ihtiyacı vardı. Çünkü büyümesi çok hızlı oluyordur. (1 yaşına kadar 6-7 kilo alırlar, fakat 1 yaşından sonra senede ancak 2-2,5 kilo alırlar)

15 aylıktan sonra ise az yemeye başlarlar. Çünkü ilk yılda olan büyüme hızları artık yavaşlamıştır. Bu dönemde anne ile bebek arasında yeme sorunları yaşanabilir. Bu sorunları ileriki yaşlara uzayabilecek olan iştahsızlık problemine dönüştürmemek için çok dikkatli olmalısınız.

Çocuğunuzun çok fazla yemek yemesine değil, yeterli ve dengeli beslenmesine dikkat etmelisiniz. Hafta boyunca çocuğunuza çeşitli tarzlarda yiyecek sunmuşsanız, gerekli besin maddelerinden yeterince aldığına emin olabilirsiniz. Bunu gramla ölçüp yeterli beslenip beslenmediğinden emin olmanız gerekmez.

Okul öncesi çağdaki çocuklara üç ana öğünün yanı sıra, sabah ve ikindi kahvaltıları dediğimiz iki ara öğün de verilmelidir. Bu ara öğünler normal bir öğün niteliğinde değil, bir elma, birkaç bisküvi gibi ana öğünleri etkilemeyecek türden yiyecekler olmalıdır.