Genetik bir hastalık olup nedeni, süt şekeri olan laktozun bileşimindeki galaktozun glikoza çevrilerek kullanılmasını uyaran enzimin yetersizliğidir. Hastalık, süte karşı kusma ve ishal, fiziksel ve mental gelişme geriliği şeklinde ortaya çıkar. İnsan ve hayvan sütüne karşı kusma ve ishal şeklinde tepki gösteren yeni doğmuş bebeklerde galaktozemiden kuşkulanılmalı ve incelenmelidir.

Çocuğu mental gerilik ve katarakt gibi bozukluklardan korunmak için diyet denetiminin erken başlaması önemlidir. Galaktozun sütte bulunuyor olmasından dolayı galaktozemi tanısı konulan çocuğun diyetinden süt çıkarılır. Süt yerine geçebilen besinler verilir. Bu besinlerin başında bebeğin damak yapısına da uygunluğu nedeniyle yoğurt gelir, yoğurt fermente bir süt ürünü olduğundan mayalanma sırasında laktoz bakterilerce tüketilir. Bu yüzden yoğurtta laktoz bulunmaz; bu da galaktozemili çocuğun galaktozu almadan sütteki faydalı besinlerden yararlanmasını sağlar. Peynir de aynı şekilde fermente bir ürün olup galaktozemili çocukların beslenmelerine uygundur. Bir başka seçenek soya esaslı mamalardır. Bunlar, çocuğun ayına göre belirli oranlarda sulandırılarak verilir. Soya esaslı mama bulunamazsa soya unu kullanılabilir.

Her öğün için bir tatlı kaşığı soya unu (5 g) 1 çay bardağı su ile ezilerek pişirilir, bir tatlı kaşığı şeker (5 g) ve 1 kahve kaşığı sıvı yağ(3 g) konup çocuğa içirilirse, çocuk günde 15 g kadar protein ve 400 kalori(1674 kj) sağlar. Çocuk büyüdükçe ve enerji gereksinimleri arttıkça soya ununa takviye olarak pirinç unu veya buğday unu eklenerek çorba ve muhallebi yapılabilir. Süt dışındaki diğer besinler normaldeki gibi verilir. Ancak diyete günde 300-500 mg kadar kalsiyum sağlayacak şekilde kalsiyum tuzları eklenir. Soya unu bulunmazsa ıslatılarak dış zarları ayıklanmış nohut veya kırmızı mercimek unu da aynı şekilde kullanılabilir. Bu unların çok iyi pişirilmesi gerekir. Dört yaşından sonra çok az miktarda yemeklerin içerisine süt türevlerinden alabilir.