ellerle yemek yemeHavaların soğuması ve okulların açılmasıyla birlikte hastalıklarda yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Haliyle vitamin, mineral takviyesi yaparak çocuğumuzun ve kendimizin bünyesini daha dayanıklı hale getirmeye çalışıyoruz. Peki başka neler yapabiliriz? Uzmanımıza sorduk…

Dr. Aziz Korhan Yılmaz: “Bağışıklık sistemimiz, kendinden olmayan ve genellikle vücut için zararlı, mikrop gibi yabancı maddeleri tanıyan ve onları ortadan kaldırarak vücudumuzu koruyan, aynı zamanda hafıza fonksiyonu da olan dinamik bir mekanizmadır. Çocukların bağışıklık sisteminin iyi çalışması ve eğitilmiş olması hayat boyu daha sağlıklı olmalarını sağlayabilir.” diyor ve devam ediyor.
Eğitilmiş bağışıklık sistemi çok önemli

Çok sayıda enfeksiyonun hafif geçirilmesi, bağışıklık sistemini müthiş güçlendirir. Hijyen hipotezine göre çocuklar virüs, bakteri ve mantarla karşılaşmadıklarında astım gibi alerjik hastalıkların olasılığı artar. Yani AŞIRI KORUMA faydadan çok ZARAR getiriyor.

Bağışıklık sisteminin eğitilmesinde kademeli olarak azalan sterilizasyon uygulanmalı.
İlk 3 ay sıkı sterilizasyon çünkü bu dönemde bebeklerin kendine özgün bağışıklık sistemi gelişmemiştir. 6. haftadan itibaren bebek her gün temiz havaya çıkarılmalıdır. Kıyafet olarak 1. ayından itibaren sıkı giyindirilmemesi, anne – baba nasıl giyiniyorsa öyle giyindirilmesini sağlanmalıdır. Evde temizlik maddelerinin özellikle çamaşır suyunun fazla kullanılması bakteri direncine yol açarak alerjik astım gelişiminde rol oynayabilir. Çamaşır suyu yerine arap sabunu gibi temizleyiciler tercih edilmelidir.