Bebeğinizi beslemek onun için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Ne var ki onun istediği tek şeyin biberondaki süt olduğunu ya da onu herhangi birinin besleyebileceğini düşünmeniz yanlış olur. Sevginiz, sıcaklığınız ve onunla konuşmanız da süt ölçüsünde önemlidir.

Bebeğinizi beslerken, onu emzirir gibi kendinize yakın tutun, ona gülümseyin, onunla konuşun. Bebeği hiçbir zaman biberonla yanız başına bırakmayın, boğulabilir.

Beslenme düzenini ayarlaması için bebeğinize ta en başından fırsat tanıyın. Beslenme hızını bırakın kendisi ayarlasın, ara sıra beslenmeyi bırakıp sağa sola bakınsın, biberonla ya da sizinle oynasın. Böyle oyun katılmış bir beslenme yarım saat bile sürebilir. Bırakın ne kadar süt alacağını kendisi belirlesin.Siz rahat bir yere oturun, bebeğe önlük takın. Tülbent gibi ince bir bez, gazını çıkartırken el altında olmalı.

MEMEDEN BİBERONA GEÇİŞ
Herhangi bir nedenle anne sütünden biberona geçmeye karar verirseniz, bunu yavaş yavaş ve bu konuda bilgili kişilere danışarak yapın. Her emzirme öğününü biberonla değiştirmeyi en az üçer günlük aralarla yapmak gerekir. İşe öğlen öğününde biberon vermeye başlayarak koyulun. Bebek biberonu almazsa bir sonraki gün aynı saatte bir kez daha deneyin. Değişik bir biberon memesi kullanabilir ya da memenin ucuna birkaç damla anne sütü damlatarak bebeğinizi biberona çekebilirsiniz. Üç gün süreyle öğlen öğününde biberonla beslenmeyi öğrendikten sonra gündüz öğünlerinden birini daha biberona dönüştürebilirsiniz. Biberonlu üçüncü öğüne başlamadan önce üç gün daha beklemeli, gece öğünlerinde de biberona böyle alıştırmalısınız.