biberonla beslenmeBebeğinizi biberonla besleyeceğiniz zaman onun için uygun bir biberon seçmeniz yanında biberonun temizliği ve sterilizasyonu da oldukça önemlidir. Biberonu kullanmadan önce ilk olarak iyice sterilize etmelisiniz. Tabi her bir kullanımda biberonu sterilize etmeniz gerekmez. Ama ilk kullanımdan önce bunu mutlaka yapın. Çünkü sterilize etmediğiniz durumda bebeğiniz mikroplarla karşı karşıya kalır. Aşağıda bebeğinizin biberonunu nasıl sterilize edeceğiniz adım adım anlatılmıştır.

  •  Biberonu sterilize etmeden önce sıcak su ve sabunla ellerinizi yıkayın.
  •  Biberonun bütün çıkarılabilir parçalarını birbirinden ayırın. Bütün bebek biberonları birbirinden farklı olabilir. Bazıları tek bir biberon ve biberon memesinden oluşabilir. Diğer biberonların ise içinde farklı mekanizmalar olabilir.
  •  Biberonun bütün parçalarını temiz bir lavaboda sabunlu sıcak suda yıkayın. Sonra akan sıcak suyun altına tutarak bütün parçaları iyice durulayın.
  •  Duruladıktan sonra kurumaları için ( biberon memesi hariç ) temiz bir bulaşık bezsinin üstüne veya rafa koyun.
  •  Biberon memesini ise küçük bir tencereye koyun. Tencerenin içini biberon memesini tamamen örtecek şekilde suyla doldurun. Bunu 10 dk kadar ocakta ısıtın. Süre bitiminde ocağı kapatın ve biberon memesini çıkarın ve diğer biberon parçalarının olduğu ere kurumaya bırakın.
  •  Biberonu sterilize etmek için diğer bir yöntem ise bulaşık makinesinde yıkamaktır. Biberon parçalarını bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirin. Biberon memesini ise küçük bir şeyin içinde makineye yerleştirin.