bebek mamasıUzman Dr. Anıl Yeşildal, biberon mamaları hakkında detaylı bilgiler veriyor…

Lütfen yanlış anlaşılmasın bu yazının amacı mamayı övmek, anne sütünün yerine koymak asla değil. Mamayı anne sütüyle karşılaştırmak gibi bir niyetim yok. Bu haddime düşmez. Bugün en son teknolojiyle üretilen mamalar, anne sütüne benzetmek için, birçok benzetici maddeler eklenmesine rağmen halen anne sütünden çok uzaktır. Anne sütünün canlı hücresel ve biokimyasal özelliklerinin çoğu halen taklit edilememiştir.

Peki nedir biberon maması veya formül süt? Formül süt bazı işlemlerden geçirilerek bileşimi mümkün olduğunca anne sütüne benzetilmeye çalışlılmış, aslında köken olarak yine inek sütü tozlarıdır. Ancak inek sütünün zararalarına sahip değildir. Çünkü yüksek oranda protein içermezler, protein yapısı inek sütü gibi sindirimi zor değildir ve mide asidiyle karışınca pıhtılaşmaz. Bu da daha kolay sindirilmesini ve içerdiği kalsiyum-demir gibi minerallerin daha iyi emilmesini sağlar. Biberon mamalarında yağ içeriği ve kalsiyum/fosfor dengesi de anne sütüne benzer hale getirilerek yine minerallerin vücutça daha etkin şekilde kullanımı sağlanmıştır.

Yapılan işlemler sonucu mamalar inek sütüne göre daha kolay sindirilir, hem de inek sütündeki uygunsuz ve yüksek orandaki protein ve mineraller tarafından böbreklerine aşırı yük binmesi önlenmiş olur. Bu özellikler bir mamada bulunması gereken minimum standart özelliklerdir. Mamaların inek sütünden önemli bir farkı da alerji riskinin az olmasıdır. Ancak çok ağır inek süt alerjisi oln bebekler bu normal mamaları da kullanamazlar onara özel üretilmiş hipoallerjen mamalar veya çok daha pahalı tıbbi ürünler mevcuttur.