bebekler hertürlü meyveyi yermi, 0-4 aylık bebeğin beslenmesi, 4 aylık bebek beslenmesi, 4 aylık bebeğe verilecek meyveler, 4 aylık bebeklere verilecek meyveler, 4 aylık bebeğe verilebilecek meyveler, 4 aylık bebeğe verilecek meyve suları, 4 aylık bebeğe verilecek çorbalar


İlk 6 ay anne sütü alan bebekler, 6. aydan sonra ek gıdalara başlarlar. Bu süreçte meyvelerde yer alır. Bebeğin gelişmekte olan sindirim sistemini zorlamayacak ve alerjik reaksiyon geliştirmeyecek meyvelerin tercih edilmesi gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Gür Ünal bebekler için hangi meyvelerin uygun olduğu konusunda bilgiler veriyor.

Meyveler doğal şeker kaynağı, kolay sindirilen, açlığı bastıran besinlerdir. Ana öğünden çok ara besin olarak kabul edilir.

İlk meyveler hangileri?

Bebeklere ilk başlanacak meyveler basit, alerjik özelliği olmayan, sindirimi kolay meyveler olmalıdır. İlk başlanacak meyveler mevsimine göre elma, şeftali ya da armut olabilir. Meyve seçiminde mevsime uygun meyve ile başlanması önemlidir.

Meyve püresine tercihen sabah öğle arası saat 10.00-10.30 gibi başlanır.

Bol suda, iyi yıkanmış, kabukları soyulmuş ve cam rendeden geçirilmiş bir dilim meyve püresi ile başlanır, günler içerisinde dilim miktarı artırılır, kabaca 4-5 günün sonunda bebek orta boy bir meyveyi yiyecek hale gelir.

Alerji ve mide-barsak sisteminde problem yaşandığında o meyve kesilir, 1-2 ay sonra tekrar denenebilir.

Meyve pürelerine şeker, pekmez eklenmemelidir. Meyve yemekte zorluk çeken bebeklerde meyveler yoğurt içinde verilebilir.