Bebekler 6. aydan sonra ek besinleri almaya başlarlar. Bu bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Fakat bebeklerin ek besinleri almaya başlamaları beraberinde bazı beslenme sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Aşağıda bu beslenme sorunları ve çözümler belirtilmiştir.

Bebeğin yeni bir besini reddetmesi

Bebekleri yeni besinlerle tanıştırırken çok aceleci ve baskıcı olmamak gerekir. Çünkü bebekler her bir yeni besini hemen kabullenmeyebilirler. Bebeğinize her bir yeni besini azar azar vermeye çalışın. Bebeğinize tanıştırdığınız her bir yeni besinin birbirine benzer olması onları daha çabuk kabullenmesine yardımcı olabilir. Örneğin püre dilmiş havuç verdiyseniz ve bebeğiniz bundan hoşlandıysa bir sonrakinde püre edilmiş tatlı patates vermeyi deneyin.

Bebeğin dağınık yemesi ve çok kirletmesi

Aslında ek besinleri almaya başlayan her bebek dağınık yer ve etrafı oldukça kirletebilir. Yerler yemek tanelerinden geçilmez. Özellikle bu durum 9 aylıktan itibaren daha yaygındır. Çünkü bebekler bu aydan itibaren artık kendi kendilerine yemeyi isterler ve bundan hoşlanırlar. Bu da normal olarak etrafın oldukça kirlenmesine neden olur. Aslında bebeğin kendi kendine yemeye başlaması onun gelişimi, öğrenmesi ve kendine öz güveni açısından önemlidir. Bebeğinizin bu kendi kendine yemesini önemeyin ve hatta teşvik edin. Fakat rol model olarak onun daha kısa zamanda bu beslenme sorununu atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğin yediğini çıkarması, kusması ve reflü