Bebek beslenmesi bebeklerde beslenme mevsimlere göre bebek beslenmesi kışın bebek beslenmesi yazın bebek beslenmesi


Bebeğinizin besin ihtiyacı yıl boyunca oldukça sabittir, ancak mevsimlere bağlı ısı aşınlıklarına göre bazı ayarlamalar gerekir.

Soğuk havada: Eğer bebeğiniz zamanının çoğunu ev dışında geçirmek durumunda ise, ısı üretebilmek için ekstra kaloriye ihtiyaç duyar. Ayrıca soğuk aylarda bebekler güneşe daha az çıktıkları için günlük diyeti ister özel formüllü katkılı hazır mama veya süt ya da başka süt ürünleri olsun ister sadece anne sütünden ibaret olsun içinde yeterine D vitamini olduğundan emin olmalısınız. Sadece anne sütüyle beslenen bebekler için özel çoklu vitaminler verilebilir. Kış sabahlarında rahatlatıcı bir ılıklıkta asla sıcak değil- sütlü mısır gevreği, soğuk bir kahvaltıdan daha keyif verici olabilir. Bununla birlikte çoğu çocuk süt ya da mamalarını soğuk içmeyi tercih eder; ısıtma besinlerin bir kısmını tahrip ettiğin den en iyisi de budur zaten.Bağışıklık sisteminin gücünü korumak, yakalanan hastalıkların daha hafif geçmesini sağlamak için bebeğinize yeşil yapraklı, sarı renkli sebzeler ve sarı renkli meyveler yolu ile A vitamini ve C vitamini içeren gıdalarla da C vitamini kazandırmalısınız.

Ilık havada: Yazın ya da sıcak iklimli yerlerde bebeğiniz daha fazla terler ve daha az yediği sanılabilir. Terleme ile kaybedilen sıvıyı telafi etmek için sıvı alımını artırmalısınız. Çok küçük bebeklere emzirme ya da mama verme aralarında sık sık su verin. Eğer tam bir şişe süt içmiyorsa daha da sık su vermeyi deneyin. Daha büyükçe çocuklarda diyete sulandırılmış meyve suyu veya alışmışlarsa karpuz, şeftali ve domates gibi sulu meyveler ekleyin. Kola, meyveli gazozlar gibi şekerle tatlandırılmış içecekler susuzluğu artırdığı için bunları kullanmayın, bunlar zaten bebekler için uygun değildir. Aynı şekilde tuz ilave edilmiş içecekler (sporcular için hazırlanmış formüller) de tavsiye edilmez. Yaygın inanışın tersine, sıcak havada çok miktarda sodyum alımı gereksizdir, hatta zarar dahi verebilir.