bebeklerde kansızlığa iyi gelen besinler, bebeklerde kansızlığa iyi gelen gıdalar


Bebeklerde kansızlık neden olur? Bebeklerde kansızlığa iyi gelen besinler hangileridir? Uzmanından ebeveynlere tavsiyeler…

Bebekler ilk bir yıl içerisinde inanılmaz hızla büyürler. Doğumda yaklaşık 3 kg ağırlığında olan bebek bir yaşına geldiğinde 9-10 kiloluk bir ağırlığa ulaşır. Bir yılda tam üç kat büyümek inanılmaz bir büyüme hızıdır. Hayatın hiçbir döneminde bu kadar hızlı büyümeyiz. İlk bir yıl içerisinde %300 oranında büyüyen bebeğin büyüme hızı ikinci yıl %30’a düşer. Bu olağan üstü büyüme döneminde bebeğin kansız olması asla istenmez çünkü hızla büyümekte olan dokulara bol oksijen taşınması gerekir. Dokulara oksijeni kırmızı kan hücrelerindeki, içinde demir minerali bulunan hemoglobin molekülü taşır. Kansız bebeklerin kandaki hemoglobin düzeyi de düşük olur. Eğer bebek gıdalarla yeterince demir minerali alamazsa, vücuttaki demirin büyük bir kısmını bünyelerinde taşımakta olan hemoglobin molekülleri de yeterince oluşamaz. Her bir kırmızı kan hücresinin içerisinde yer alan hemoglobin miktarı azalır.

Bebeklerde kansızlığa iyi gelen besinler

Bebekler henüz daha anne karnındayken hamileliğin son aylarında anneden geçen bol demiri vücutlarında depolayarak doğar. Daha sonra anne sütündeki az miktarda bulanan ama diğer gıdalarla kıyaslandığında belki de 6 kat daha fazla olacak şekilde inanılmaz düzeyde kolay bağırsaktan emilen demiri kullanırlar. İlk aylar bebek hazır demir depolarını kullanarak kansızlıktan korunmuş olur. Bebek altıncı ayını tamamladığında artık gıdalarla da dışardan demir almak zorundadır. Veriliş sırasıyla sayarsak pekmez, kırmızı et, yumurta, bakliyat, balık, kuru üzüm ve karaciğer demirden zengin gıdalardır. Bu gıdalardan bebeğin zamanı geldikçe yararlanması çok önemlidir. Gıdalarla alınan demirin ortalama olarak %10’u bağırsaktan kana karışır. Bu nedenle demirden zengin gıdaları bebeğin bol miktarda alması ve bu gıdaların demirin bağırsaktan emilmesini engelleyecek başlıca yiyecek ve de içeceklerle karıştırılmaması büyük önem taşır.