Bebeklerde K vitamini eksikliği, Bebeklerde K vitamini eksikliği belirtileri, Bebeklerde K vitamini eksikliği nedenleri, Bebeklerde K vitamini eksikliği tedavisi bebeklerde k vitamini aşısı bebeklere k vitamini aşısı yeni doğan bebeğe k vitamini aşısı bebeklerde k vitamini eksikliği bebeklerde k vitamini eksikliği nasıl giderilir yenidoğan bebeklerde k vitamini eksikliği yenidoğan bebekte k vitamini eksikliği


K vitamini genellikle bağırsaklarımızda bulunan bakteriler tarafından üretilir. Bu bakterilerin henüz bağırsaklara yerleşemediği dönem olan doğumun ilk haftası içinde K vitamini eksikliğine bağlı kanamalar olabilir. Ayrıca bağırsaktan emilmeyen antibiyotiklerin uzun süre kullanılması durumunda, ya da yağ emilmesinin bozulduğu safra yolları, karaciğer ve barsak hastalıklarında K vitamini eksikliği görülebilir.

K vitamininin eksikliğinde vücudumuzda kanın pıhtılaşması için gerekli maddeler üretilemez ve kanamalar görülür. Bu kanamalar deri, diş etleri, mide, barsak, böbrek ve beyin gibi organlarda olabilir.

Tedavide öncelikle iğne şeklinde K vitamini verilerek kanamanın durdurulması, sonra hastalığın sebebinin bulunarak ortadan kaldırılması amaçlanır.

K vitamini eksikliği kadar fazlalığı da hastalık yapabilir. K vitamini fazlalığı, kanda alyuvarların parçalanmasına yol açabilir. Yeni doğanlarda sarılığa neden olabilir.