Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olan tüm enerji ve besin ögelerini karşılayabilecek şekilde üretilmiş bir mucizevi bir besindir. Diyetisyen Gözde Şahin, bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecini anlattı.

Yıllar boyunca yapılan çalışmalar bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütünün yettiğini göstermiştir. 4-6 aydan önce bebeğin su dahil herhangi bir ek besine ihtiyacı yoktur. Üstelik 4-6 aydan önce bebeği ek besinlerle tanıştırmanın olumsuz sonuçları da olabilir. Örneğin böbrekleri tam fonksiyonel çalışmadığı için verdiğiniz besini düzgün atamaz ve ilerde böbrek çalışma fonksiyon bozuklukları oluşabilir. Bağırsaklar yeterli gelişmediği için sindirim – emilim bozuklukları ve beraberinde besin intoleransı ve alerjilerine yol açabilir. Ayrıca bebekte başını sabit tutamama ya da çiğneme yutma refleksi oluşmadığı için de bebekte besinin geriye kaçması sonucu boğulma sıkıntısı olabilir. Bu nedenle bebeğe ek gıda başlama konusunda acele edilmemelidir. Her bebeğin durumu kendine özgüdür.

Bazı özel durumlarda 4-5 ayda ek besin başlanabilir. Ama bu duruma bebeğinizin özel doktoru karar vermelidir. Erken başlamak ne kadar sıkıntılıysa geç başlamakta iyi değildir. Bebeğin enerji ve besin öğesi ihtiyacı arttığı ve bunları artık sadece anne sütünden karşılayamadığı için ek gıda ile beslenmesinin desteklenmesi gerekmektedir.

Ek gıdaya başlarken öncelikle her annenin sabırlı olması gerekmektedir. Emme refleksi ile doğan bebek ilk etapta katı gıdayı reddedebilir. Bunu göz önüne alarak sabırla ve sakinlikle bebeğinize ek gıdalar hazırlayarak yedirmeye çalışınız. Sizin stresiniz ve sinirlenmeniz bebeğin yaklaşımını fazlasıyla etkileyecektir. Bu nedenle ilk kuralınız sabırlı olmak olsun.