Bebeklerde ek gıda bebeklerde ek gıda dönemi bebek beslenmesi bebeklerde beslenme bebek beslenmesinde dikkat edilecekler bebek püresi meyve püresi bebek için çorba


Bebekler ilk 6 ay sadece ve sadece anne sütü ile beslenmeli,ek gıdalara 6. aydan sonra başlanmalıdır. Bir anne günde en fazla 750-900 cc civarında süt üretebilir ve bu miktar, artık 6. aydan sonra, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaya başlar.

Ek gıdalar çocuğu değişiktatlara alıştıran, ileri yaşlar için onlara yeme alışkanlığı kazandıran,besin değeri yüksek, allerji yapma özelliği az besinlerden seçilir. Ek gıdaları kaşık ya da bardakla vermeye çalışmak, bebeği kaşıkla yemeye ve bardak kullanmaya alıştırmak yönünden yararlıdır. İlk defa verilecek bir ek gıda, bebek aç iken denenmelidir. Ek besinlere az miktarlarla başlamalı, bebeğin yeme durumuna göre yavaş yavaş artırılmalıdır. İleride yemek seçme problemi çıkmaması için çocuğun sevmediği yiyecekleri vermekte ısrar etmemeli, bir süre sonra tekrar denemelidir. Ek gıdaya ilk kez başlandığında bir çeşitle başlamalı, bir hafta sonra başka bir çeşide geçilmelidir. Birer hafta ara ile çeşit değişimine gidildiğinde allerji, ishal gibi belirtiler ortaya çıkarsa bunun hangi gıdadan olduğu kolayca anlaşılabilir. Şikayet yoksa bir diğer ek gıdaya geçilebilir. Yeni verilen çeşidinallerji ve ishal yapıp yapmadığına dikkat edilmeli, allerji varsa bu gıda kesilmeli, daha önce denenmiş bir çeşide geçilmeli,birkaç gün içinde düzelme olmazsa doktora müracaat edilmelidir.