Anne sütü alan bebeklere mama takviyesi verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Genellikle işe başlayan ve düzenli olarak sütünü sağma olanağı bulamayan ancak emzirmeyi de tamamen bırakmak istemeyen anneler bebeklerine mama takviyesi vermeyi tercih etmektedirler.

Bazı anneler de bebeklerinin yeterli büyümeyi sağlayacak anne sütünü alamaması nedeniyle mama takviyesi vermeye karar verebilmektedir.

Bunun yanında pek çok anne de aile üyelerinden birinin ya da bebek bakıcısının arada sırada mama vermesinin anneye sağlayacağı özgürlükten yararlanma isteğiyle arada sırada mama takviyesi vermeyi düşünebilmektedir.

Bebeğinize mama takviyesi verme nedeniniz ne olursa olsun, az miktarda anne sütünün dahi hiç anne sütü almamasından iyi olduğunu unutmamalı ve günde sadece bir ya da iki kez bile olsa, bebeğinizi mümkün olduğunca uzun süre emzirmeye devam etmelisiniz.

Hazır mamalar bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri karşılasa da, bebeği çeşitli hastalıklardan koruyan bağışıklık ögelerini veremezler.

Süt üretiminizin bebeğin talebi ile doğru orantılı olduğunu ve ne kadar az emzirirseniz memelerinizin de o kadar az süt üreteceğini de unutmamalısınız. Günde bir öğün bile olsa, bebeğe düzenli olarak mama takviyesi vermeye başlamanız durumunda süt üretiminiz de düşecektir. Diğer yandan haftada bir ya da iki kez mama takviyesi vermeniz süt üretiminizi etkilemeyecektir.

Bebeğinizin yeterince süt aldığını nasıl anlarsınız?
Annelerin çoğu bebek için yeterli sütü üretemediklerinden endişe ederler. Ancak kadınların çoğunun bebeğe bol bol yetecek kadar sütü vardır. Bebeğinizin yeterli miktarda süt alıp almadığını anlamak için şu noktalara dikkat edebilirsiniz: