ek gıdalarBebekler için ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmeleri çok önemliydi. Anne sütü bebek için ilk 6 ay en temel besin kaynağı 6. aydan sonra anne sütü bebekler için tek başına yeterli olmayabiliyor. Dolayısıyla bebeği 6. aydan sonra ek besinlerle tanıştırmak gerekiyor.

Bebeği ek besinlerle nasıl tanıştırmalı?

Bebeği ek besinlerle tanıştırırken çok aceleci ve ısrarcı olmamak gerekir. Bebek yavaş yavaş alıştırılmalı ve her seferinde bir besin sunulmalıdır. Bebek o besini kabul edip yedikten sonra birkaç gün beklenir ve o besinin bebekte her hangi bir alerjik tepkiye yol açıp açmadığı da gözlenir. Birkaç gün sonra bebek bir başka yeni besinle tanıştırılabilir.

Bebekler için ilk en iyi ek besinler hangileridir?

Tahıllar: Aslında bebekler için ek besinlere başlamak için en iyi seçimin pirinç gevreği olduğu söylenmektedir ve bilinmektedir. Diğer yandan Amerikan Pediatri Enstitüsü de bebeklerin kolayca sindirebileceği herhangi bir besinle de bebeğin ek besinleri almaya başlayabileceğini tavsiye etmektedir. Eğer bebeğin ilk e besini olarak tahılla başlanacaksa pirinç, yulaf, arpa ile başlanabilir. Buğday ise bebeklere önerilmemektedir. Çünkü bebekler için alerjen bir besin olarak bilinmektedir. Mama ile biraz tahılı karıştırarak ve içine de biraz anne sütü ekleyerek bir karışım elde edilebilir ve bebeğe verilebilir.

Sebzeler: Sebzeler ek besinleri almaya başlayan bebekler için sağlıklı ve besleyicidirler. Bebe için alerji yaratıcı özellikleri genelde yoktur. Bebek için ilk sebze olarak tatlı patates, havuç gibi hafif sarı ve turuncu besinlerle başlanabilir. Bezelye ve yeşil fasulye verilebilir. Eğer bebek verilen besini reddetmiyorsa ve alerjik bir durum oluşmadıysa bu besin bebeğe verilmeye devam edilir. Bazı bebeklerin bir besini kabul etmeleri için birkaç defa o besini vermek de gerekebilir. Yani hem kabullenmeyebilirler. Bu konuda çok ısrarcı olmadan sabırlı ve azimli olmak gerekir.