bebek ihtiyaç listesi

bebeklerde ek besin listesi , bebeklerde ek besin listesi, bebek ek besin listesi, bebeklere ek besin listesi, bebeklerin ek besin listesi, bebeklerde ek besin tablosu, bebeklerde ek gıda listesi, bebek ek gıda listesi


Bebeğiniz 6. aydan sonra ek besinleri almaya başladığında hangi besinlerle başlayacağınız konusunda bir tereddüt yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki ek besin önerilerini dikkate alarak bebeğinizin ek besinlerine başlayabilirsiniz.

Tahıllar

Bebeklere 6. aydan itibaren demir katkı tahıllardan vermeye başlamak iyi bir seçim olacaktır. Bebeğinizin mamasına pirinç gevreği karıştırabilirsiniz. Arpa ve yulaf ezmesi de bebekler için ilk ek besinler olarak verilebilir.

Meyveler

Bebeğiniz 7 – 8 aylıkken ona meyve püresi verebilirsiniz. Muz, şeftali, armut, elma gibi meyveler püre edilerek verilebilir. 8 – 10 aylık arasında bebeğinize pür eyerine küçük küçük dilimlenmiş yumuşak meyve parçaları verebilirsiniz.

Sebzeler

Bebeğinizi sebzelerle besleme başlamak için 7. – 8. aylar arası uygundur. Bebeğinize pişmiş havuç, tatlı patates ve kabak yedirebilirsiniz. Fakat bu besinleri bebeğinize yavaş yavaş tanıştırın.

Proteinler

Bebeğiniz ek besinleri almaya başladığı zaman ona protein kaynağı olarak püre dilmiş et, tavuk, kılçıksız balık, fasulye püresi yedirebilirsiniz. 1 yaşından itibaren yumurta yedirmeye başlamak daha güvenli olur. Soya peyniri 8. ayda verebilirsiniz.

Süt ürünleri

Bebeğiniz 9 aylık olduğu zaman ona günlük olarak 15 gr kadar yoğurt veya süzme peynir verebilirsiniz. Fakat yoğurdu evde siz kendiniz yapmanız daha doğal ve daha sağlıklı olacaktır. 1 yaşına kadar bebeğinize inek sütü vermekten kaçının.