Bebekle Yolculuk 

EVDEN UZAKTAYSANIZ

Uzun süre dışarıda kalacaksanız, her zamanki gibi birkaç öğünlük mama hazırlayıp buzdolabında soğutun. Çıkmaya yakın, soğuttunuz biberonları – ısı yalıtımlı torbaya ya da içindekileri sekiz saat taze tutabilen bir piknik termosuna yerleştirin. Bir termosu da sıcak suyla doldurup yanınıza  alın; böylece gerektiğinde bebeğinizin mamasını ısıtabilirsiniz .
Hiç bir zaman termosta ılık mama taşımayın; içinde bakteri üreyebilir ve bebeğinizin midesini bozar. Karton kutuda satılan hazır mamalar özellikle yolculukta kullanışlıdır. Bu mamalar süt çok yüksek sıcaklık yöntemiyle işlem gördüğünden, bozulmaması için yalnızca serin yerde saklanması yeterlidir. Steril biberon ve memeleri plastik2torbaya koyun; bebeğiniz acıkınca mamayı doğrudan biberona doldurup verebilirsiniz.

BEBEĞİN MİDESİNİN BOZULMAMASI İÇİN

Aşağıdaki önlemler bebeğinizi mide bozukluklarına ve mide-bağırsak yangısına yol açan bakterilerden koruyacaktır.

  • Bebeğinizin tüm beslenme gereçlerini , yepyeni bile olsalar mutlaka mikroptan arındırın.
  • Buzdolabınız yoksa mamayı yalnızca yedireceğiniz zaman hazırlayın.
  • Bebeğiniz biberonundaki mamayı bitirmediyse, kalan sonraki öğüne saklamayın; süte bebeğin tükürüğünden bakteri bulaşmıştır.
  • Isıtılmış sütü bebeğiniz hiç dokunmasa bile saklamayın, atın. Isıtılmış sütte bakteri üremesi daha kolaydır.
  • Hazırladığınız mamaları buzdolabının kapağında değil, soğuğun daha uygun olduğu iç bölmesinde saklayın. 24 saatten fazla tutmayın.
  • Biberonları kullanacağınız zamana da mikrop kırıcı çözelti içinde bırakın (etkisini 24 saat sürdürür). Böylece havadan bakteri bulaşmasını önlemiş olursunuz. Biberon memelerini sınır sürenin sonunda çözeltiden çıkarıp kağıt havlu üzerinde süzdürün ve steril bir kavanozda saklayın.
  • Mikrobunu kırdığınız beslenme gereçlerini mutfağın bulaşık süzme tezgahına koymayın, bezle kurulamaya kalkmayın. Kağıt havlu üzerinde süzdürün.Yalnızca bıçağı -kağıt havluyla- kurulayın .
  • Mikrobu kırılmış beslenme gereçlerine dokunmadan önce ellerinizi gÜzelce yıkayın.