Bebeğinizi ilk 6 ay anne sütü ile besledikten sonra ek gıdaya başlamak gerekiyor. Ek gıda olarak hazır mamaları tercih eden anneler de var. Bazen ise sütün yetersiz gelmesi, bebeğin beslenip ideal kiloya ulaşmaması sonucunda doktora danışılarak daha erken süreçte hazır mama kullanmak durumunda kalınabiliyor.

Tercih ettiğiniz mamaların bilinen markalar olmasının, içeriğinin bebeğin sağlığına zarar vermemesinin yanında dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha söz konusu. Mama hazırlarken kullandığınız su.

ABD’deki Dartmouth Üniversitesi Çocuk Çevre Sağlığı ve Hastalıkları Önleme Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma Çevresel ve Sağlık Perspektifleri dergisinde yayınlandı.

72 bebek üzerinde yapılan deneyde mama ile beslenen bebeklerin idrarında anne sütü ile beslenen bebeklere oranla 7,5 kat daha fazla arsenik maddesi ile karşılaşıldı.

Üstelik bebek mamalarının karışımlarında da arsenik tespit edildi. Evde mama hazırlarken annelerin kullandığı musluk suyu mamadaki arsenik oranını daha fazla artırdığı belirtildi.

Mama için kullandığınız suyun bebeğinizin sağlığı açısından önem taşıdığını unutmamalısınız.