Hasta bebek nasıl beslenmeli hasta olan bebek beslenmesi hasta olan bebeklerde beslenme bebek beslenmesi bebek sağlığı


Hastalık döneminde genellikle iştah kaybı görülür. Bazen, sindirim sistemi bozukluklarında olduğu gibi, bu istenen bir şeydir çünkü yemek yenmemesi iyileşme sürecinde mide ve bağırsakların dinlenmesini sağlar. Bazen de, ateş varlığında olduğu gibi, bu iyi bir şey değildir çünkü enfeksiyonla mücadelede ateş oluşumuna yardımcı olacak ekstra kaloriler alınamamaktadır.

Sindirim sistemini etkilemeyen pek çok hafif hastalıkta tek tek hastalıklar bölümünde belirtilenlerin dışında özel bir diyete gerek yoktur. Ancak, hasta bir bebeğin beslenmesiyle ilgili genel yaklaşımlar şunlardır:

Sıvı alınımı artırın. Bebeğinizin ateşi varsa,solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa (soğukalgınlığı, bronşit gibi) ya da ishalin eşlik ettiği bir sindirim sistemi hastalığı mevcutsa dehidratasyonu önlemek için katı yiyecekler yerine sıvı yiyecekleri ve su miktarı yüksek yiyecekleri (meyve suları, sulu meyveler, çorbalar) veya rehidratasyon sıvılarını (gerekirse) verin. Bebeğiniz her seferinde yalnız bir yudum alsa bile gün boyunca bunları sık sık verin. Doktorunuz aksini önermediği sürece biberonla veya memeyle beslenen bebekleri istedikleri sürece besleyebilirsiniz.

Kaliteyi artırın. Bebeğinizin istediği her şeyi – besleyici olmasa da şeker veya tuz oranı yüksek olsa da – yemesine izin verme eğiliminiz bulunsa bile böyle yapmayın. Kaloriden başka bir şeyden zengin olmayan yiyecekler çocuğunuzun yemesi gereken yiyeceklere karşı iştahını kapatacaktır. Bir çocuk (bir erişkin gibi) bağışıklık sistemini güçlendirmek için bolca vitamin ve minerale gereksinim duyar, bu yüzden bebeğinizin besleyici özelliği olan şeyler yediğinden emin olun. Doktorunuz aksini söylemedikçe bebeğinizin vitaminlerini vermeye devam edin.