Bebek Beslenmesi neden erişkin beslenmesinden daha önemlidir?

Yaşamının ilk yılı, bebeğinizin büyüme eğrisinin en dik olduğu, kilosunun doğduğu andaki ağırlığının 3 katına ulaştığı, boyunun % 50 uzadığı ve beyin gelişiminin en hızlı olduğu zaman dilimidir. İlk yıllar içinde sağlıkla beslenmesiyle, insanların doğru beslenme alışkanlığı elde etmesi ve potansiyel gelişme eğrisine ulaşması mümkündür. Ayrıca, bu dönemdeki doğru ve dengeli beslenme ile bebeklerimizi ileride meydana gelebilecek hastalıklardan korumuş oluruz. Dengesiz beslenme durumunda ise, bebek sahip olduğu bedensel ve zihinsel potansiyeline ulaşamaz.

Mideleri erişkinlere göre daha küçük olan bebekleri nasıl beslemeli?

Bu dönemde verilen besinlerin besleyici olmasına ve bebeklerimiz tarafından rahat sindirilecek yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Beyin gelişimi için Omega 3 ve 6 bağışıklık sistemini güçlendirmek için prebiyotik lifleri içeren besinlere önem verilmelidir. Bebeklerde demir eksikliğini önlemek için, ek gıda geçiş döneminde demir takviyesine dikakt edilmeli ve demir emilimini artırmak için C vitamini içeren gıdalar verilmelidir.

İlk altı ay anne sütü, anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bebeğin ihtiyacına göre hazırlanmış formül sütler (biberon mamaları ) ile büyüme eğrisinin yakalanmasını sağlamalıyız. Ek gıdanın başlandığı 6. ayda sütlü kaşık mamaları ve devam sütüyle hazırlanan tahıllı kaşık mamaları ilk besinler için uygun seçimlerdir.

Dr. Gülsen Meral
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebek beslenmesi kategorisindeki ürünlerimizi incelemek için bumudur.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.