Bebek beslenmesi bebek beslenmesinde sterilizasyon bebek malzemelerinin sterilizasyonu biberon sterilize etmek mama sterilizasyonu


Son safhada ısıtma: Konsantre sıvı veya toz mama için kullanılır. Mamayı belirtildiği şekildetemiz bir ölçüm kabı veya karıştırma kabı içinde hazırlayın ve sonra bunu temiz biberonlara aktarın. Biberonların tepesine ağızlığını ve kapağını gevşekçe kapatın. Sterilize etmekte kullandığınız kabın içine biberonları havluya sararak veya dizerek yerleştirin ve 6 cm su ekleyin. Kaynayana kadar ısıtın, sonra kapağını kapatarak 25 dakika kaynatın. Isıdan çekin. Tutulacak kadar soğuduğunda kapaklarını kapatın ve gerekirse buzdolabında saklayın (soğumadan buzdolabına kaldırmak mamanın üzerinde bir film tabakası oluşmasına ve bebeği beslerken pıhtı oluşmasına neden olur). 48 saat içinde kullanın.

Aseptik yöntem: Konsantre sıvı veya toz mama için kullanılır. Temiz biberonları, ağızlıkları,kapakları, karıştırma kaşıklarını, ölçüm sürahisini,kutu açacağını, maşaları sterilize etmekte kullandığınız kabın içine dizin ve havluya sarın.Tüm bu malzemelerin kaynatılabilir tipte olması gerekir. Üstünü örtecek kadar su ekleyin ve kabın kapağını kapatın. Kaynayıncaya kadar ısıtın ve 5 dakika kaynatın. Başka bir kulplu tencerede mamaya ekleyeceğiniz su miktarını ölçün. Ağzını kapatın, kaynayıncaya kadar ısıtın ve beş dakika kaynatın. Isıdan çekin ve ağzı kapalı durumdayken her ikisini de oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Mamayı ölçüm sürahisinde ölçün ve bunu kulplu tencerenin içindeki sterilize suya ekleyin. Karıştırdığınız mamayı sterilize biberonlara aktarın; biberon ağızlıklarını, kapaklarını ellerinizden mikrop bulaşmasını önlemek için maşa kullanarak biberonun ağzına yerleştirin. 48 saat süreyle buzdolabına koyun. Kullanmadan önce çalkalayın.