Bebeklerde katı gıdaya geçiş bebek ve katı gıda bebek beslenmesi bebek beslenmesinde katı gıdalara geçiş katı gıda dönemi katı yiyecekler


Araştırmaların çoğu bebeğinize katı yiyecekler vermeye altı aylıkken başlamanın en doğrusu olduğunu gösteriyor. Ancak bebeğiniz ilgi duyuyorsa, dört aylıktan sonra burada ele alacağımız besleyici yiyecekleri verebilirsiniz. Bazıları buna memeden kesme der, ancak bebeğinizi emziriyorsanız amacınızın bebeği memeden kesmek hatta hala aldığı anne sütünü azaltmak olmadığını unutmayın.

Anne sütü yine bebeğinize ilk yıl boyunca ya da siz ve bebeğiniz emzirme ilişkisinden mutlu olduğunuz sürece ihtiyacı olan paha biçilmez değerdeki yağ asitlerini ve antikorları sağlamaya devam edecektir. Bu dönemde katı yiyeceklerin verilmesinin belki de en önemli nedeni beslenme değil gelişmedir. Bu aylarda bebek gördüğü her şeyi takıntılı biçimde ağzına sokmaya başlar. Yiyecekler hakkında öğrenme ve eğlenme potansiyeli çok büyüktür. Karşısına keşfedilecek tatlar ve kıvamlarla dolu bir dünya açılmıştır ve artık siz yutmasından ya da boğazına kaçmasından korkarak elinden alamadan küçük nesneler üzerinde motor becerilerini deneyebilmektedir. Ağzındaki yiyeceği idare etmek aynı zamanda konuşma için gereken kasların gelişmesini de sağlamaktadır.

Bebeği bu yaştan itibaren yavaş yavaş katı besinlere başlatmanın başka bir yararı daha vardır. Erken dönemde katı yiyeceklere başlamak davranış ve beyin işlevi üzerinde de bazı etkileri olabileceği düşünülen besin alerjilerinin gelişme olasılığını azaltıyor. Günümüzde alerjiler konusundaki bilgi birikimi görece azdır. Ancak buğdayla ilgili olarak, bu tahılın dört aylıktan önce verildiği bebeklerde yaşamın daha ileri döneminde çölyak hastalığı (glutene karşı ciddi bir alerjik yanıt) gelişme olasılığının çok daha yüksek olduğunu. biliyoruz. Buna karşılık yedi aylık olana kadar hiç buğday verilmeyen bebeklerde de çölyak hastalığı gelişme olasılığı artıyor. Bu nedenle, buğday altıncı ayda bebeğin menüsüne eklenen ilk besinlerden biri olmalıdır.