Bebek beslenmesi bebeklerde beslenme bebeklerde yeterli beslenme bebeğim yeterli beslenmiyor mu bebeğim yetersiz mi besleniyor bebeğin yeterli beslendiği nasıl anlaşılır


Doktora danışmadan sütünün yetersiz kaldığına karar verip hemen ek gıdaya başlayan annelerin sayısı az değildir. Günde 6 defa idrar yapan, 1-2 defa da kaka yapan bir bebek yeterli besleniyor sayılır.

Yeterli beslenen bir bebek, ilk 6 aylık dönemde ayda ortalama en az 600-700 gr tartı almalıdır. Bu haftada en az 150-200 gr. tartı alması demektir. Ancak düzenli kilo alan bebeklerde,bazen kilo almada geçici duraklamalar olabilir. Böyle bir durumda telaşa kapılmamalı, 2 hafta kadar bekledikten sonra değişme görülmezse doktora danışılmalıdır.

Anne, süt artırıcı bütün metotlara baş vurduğu halde bebek yeterli kilo almıyorsa, devamlı huzursuz ise, emzirmeyi takiben ilave mama verildiğinde sakinleşiyorsa, anne sütüne destek olarak ek bir mamaya geçmek gerekir.Anne sütüne ilave olarak verilebilecek en uygun gıda hazırmamalardır.

Her bir ölçek mama tozu için, önceden kaynatılıp sonra ılıtılmış 30 cc su kullanılır. Örnek verirsek 60 cc mama için 2 ölçek, 90 cc mama için 3 ölçek, 120 cc mama için 4 ölçek mama tozu kullanılır. Her kutunun kendi içinden çıkan ölçeği kullanılmalıdır. Çünkü değişik isimlerdeki mamaların ölçeklerinin büyüklükleri farklıdır. Bu mamaları hazırlarken içine şeker katmaya gerek yoktur.

Ailenin ekonomik durumu hazır mama almaya uygun değilse,bunun yerine inek sütü verilebilir. ilk 30 gün içinl bardak inek sütüne, 1 bardak su katılır. Bunu takip eden 5 aylık sürede 2 bardak süte 1 bardak su katılır. 5 ‘inci aydan sonra su katmaya gerek yoktur, inek sütü doğrudan verilebilir. Süte 1 çay bardağı için 5 gr yani yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı şeker katmak gerekir.