bebek beslenmeBeslenme yaşamımızın her döneminde önemlidir. Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu 0-2 yaş arasında beslenme daha da önem taşımaktadır. Doğumdan 2 yaşın sonuna kadar devam eden bu hızlı büyüme ve gelişme sürecinde atılan her yapıtaşı erişkinlik döneminde daha sağlıklı temelleri de kurgulamaya yardımcı olacaktır. Büyümenin en hızlı olduğu bu dönemde oluşacak beslenme sorunlarının sonrasında düzeltilmesi de çok zordur. Anne sütünden ek besine geçiş sürecinde nelerin yenmesi konusunu hep konuşulan bir konu. Bugün nelerden uzak durmamız gerektiğini Diyetisyen Canan Aksoy anlatıyor.

Kaçınmamız gereken en önemli öğe tuzdur!
Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay tek başına anne sütü yeterlidir. Sonrasında ek besine başlanması sürecinde ilk bir yaşta kaçınmamız gereken en önemli öğe tuzdur. İlk bir yaşta tuz tüketimi sağlıklı böbrek gelişimi için çok önemlidir. Bir yaştan sonrasında önerilen tuz miktarı günde 1-2 gram civarındadır.

Bu da aslında hala yemeklerini tuzsuz pişireceğimiz anlamına gelmektedir. Bu kadar tuzu ek besinler başladığı için besinlerin doğal yapısından rahatlıkla almaktadır aslında bu yüzden de tuz ilavesine ihtiyaç duyulmaz.