mama yiyen bebekİlk önce verilmesi gereken sebzeler, en az alerjik etkisi olanlardır. Bunların başında patates ve havuç gelir. Genelde bebeklere verilen ilk çorbalarda veya ilk püre kıvamındaki besinlerde hep bir miktar patates ve havuç ilave edilir. Patates ve havuç, bebeğin besinini hem karbonhidrat açısından hem de vitamin ve mineral açısından zenginleştirir. Patates; potasyum ve C vitamininden; havuç ise A vitamini öncül maddesi olan beta-karotenlerden ve posadan zengindir.
Bebeğinize püre hazırlarken;

Sebzeleri temiz, bol akan su altında yıkadığınızdan emin olun!
Rende işlemi yapıyorsanız, vitamin kaybını en aza indirmek için cam rende kullanın!
İçerisinde pürtük ve büyük parça kalmadığından emin olun!
Her seferinde püreyi taze hazırlayın!
Havuç püresi (4-6 ay)
Amerika Pediatristler Derneği’nin açıklamasına göre; üç ayın altındaki bebeklere nitrat içeriği nedeniyle havuç ve havuç içeren besinler verilmemelidir. Sağlıklı yani hiçbir hastalığı bulunmayan 4-6 aylık bebeklerin ise havuç tüketmesi açısından bir risk yoktur.

Malzemeler:
1 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı
150 gram havuç
2-3 dal maydanoz
250 ml taze hazırlanmış tavuk suyu (Tavuk suyunu derisini kaynatmadan hazırlayın)

Yapılışı: Tavuk suyunun içerisine yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış havuçları ilave edin. Saplarını ayırdığınız maydanozları çok ince kıyın. Havuçlar, yumuşayıp tavuk suyunu içine çektiğinde, havuçları blandera alın. Tereyağı ve kıyılmış maydanozu ilave edin. Blanderdan içerisinde pürtüklü parça kalmayacak şekilde çekin.

Beslenme notu: Havuç, A vitaminin öncül maddesi beta-karotenlerden, maydanoz ise C vitamininden zengindir. Tereyağı, bebeğinizin beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu doymuş yağ asitlerini ve kolesterolü sağlar.