Bebeğin Beslenme Gereçlerinin TemizliğiBebeğin biberonlarının, biberon başlarının, tüm beslenme gereçlerinin temizliğine büyük titizlik göstermelisiniz. Bunları elde de yıkayabilirsiniz, bulaşık makinesinde de. Altı aylıktan küçüklerin tüm beslenme gereçleri kullanılmadan önce bir de sterilize edilmelidir.

BULAŞIK MAKİNESİNDE

Bebeğinizin beslenme gereçlerini bulaşık makinesinde yıkamanın en doğru yolu, sıcak kurutma özelliğini de içeren yıkama programını kullanmaktır. Yüksek ısı genellikle bakterileri yok etmeye yeterli olur. Biberon memeleriniyse ayrıca kaynatmak gerekebilir, çünkü makinede eriyip kullanılmaz duruma gelebilirler .

ELDE YIKAMA

1. Önce soğuk suda çalkaladığınız tüm şişeleri, kapları, diskleri,biberon memelerini, plastik huniyi, kaşık ve bıçağı sabunlu sıcak suda iyice yıkayın.

2. Şişelerin içini şişe fıçasıyla iyice sürterek tüm süt kalıntılarından arındırın. Şişe boyunlarındaki ve kapaklardaki vida kıvrımlarının arasını iyice ovuşturun.

3.Şişeleri, biberon başlarını ve öbür tüm gereçleri bol akan suda iyice durulayın. Biberon başlarının tıkanmış deliklerini temiz bir iğneyle açabilirsiniz.

BİBERON BAŞLARININ BAKIMI
Bebeğiniz biberonun memesinden mamayı istediği hızda emebiliyorsa mamasını seve seve tüketecektir. Biberonu yana eğdiğinizde saniyede bir damla aktığını görmeniz  gerekir.

Delik çok darsa bebeğinizistediği miktarda mama almak için gösterdiği emme çabasının karşılığım alamıyor demektir. Delik çok genişse mama fışkırır. Biberon memeleri bozulabilir, delikleri tıkanabilir.Yedekte mikro bu kırılmış biberon memeleri bulundurun ki gerektiğinde hemen kullanabilesiniz. Deliği çok genişlemiş memeleri kullanmayın; dar delikleri iğneyle genişletebilirsiniz. Deliğini genişlettikten sonra memenin nasıl akıttığını kontrol edin.2