Ek besinler neden önemlidir?

Anne sütü 6 aya kadar bebeğinizin beslenmesinde düşünülecek tek besindir. Ancak 6. aydan sonra anne sütü ve yokluğunda kullanılan bebek mamaları hızla büyüyen bebeğinizin besin ihtiyacını tam olarak karşılayamaz. Bebeğiniz fiziksel, beyinsel ve psikolojik gelişimini sağlıklı olarak sürdürebilmek için ek besinlere gereksinim duyar. Yaşamının bu döneminde bebeğinizin ihtiyaç duyduğu çeşitli vitaminlere (A, B, C, D, E) ve minerallere (çinko, demir vs.) olan gereksinimi ancak süt dışındaki diğer besinlerle karşılanabilir.

Ek besinleri bebeğime ne zaman ve nasıl vermeliyim?

Ek besinlere yumuşak kıvamda ve az miktarda başlanmalıdır. Miktarı ve kıvamı yavaş yavaş arttırılan ek besinler, giderek bebeğin öğününü oluşturacak içerik ve hacme ulaşır. Meyve (elma,armut,muz); sebze (patates, havuç, yeşil yapraklı), tahıllar (pirinç,mercimek) ve yağlar (zeytinyağı ve tereyağı) sıra ile bebeğin öğünlerindeki yerlerini almalıdır.

Malesef günümüzde besin maddelerine bağlı alerjik, toksik ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu nedenle, bebeğinize vereceğiniz ek besinlerin, toksin, hormon ve ilaç içermeyen, temiz, ekolojik (organik) ürünler olması idealdir.

Tüm bebek beslenme ürünleri için bumudur.com sitesini mutlaka inceleyin.