parmak besinBebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanmalı? Bebeklerde ek gıdaya nasıl başlanır? Bebeklere ek gıda nasıl sevdirilir? Annler ek gıdaya geçiş döneminde bu soruları çok sık sorarlar. Bebeklerde ek besinlere başlama zamanı 4. ila 6. aylardır. Eğer annenin sütü yetersiz ise 4. aydan itibaren ek gıdalara başlanabilir. Ancak anne sütü yeterli ise ilk atı ay başka besine gerek kalmadan anne sütü bebeğinize yeterli gelecektir. Bu dönem su verilmesi dahi önerilmez. Altı ayına kadar sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebekler 6. ayından sonra ek gıdalarla tanıştırılabilir.

6. ayda beslenme

6. aydan itibaren bebeklere yumuşak ezme kıvamında sıvı besinler verilerek başlanabilir. Vereceğiniz besinler tek çeşitten oluşmalı, alerji oluşturma riski taşımamalı (yumurta, balık, domates ve çilek gibi) ve basit ürünlerden seçilmeli. Bebeğinizin damağının farklı tatlara alışması için sürekli aynı gıda verilmemeli farklı gıdalar tercih edilmelidir.

Bu dönemde;

anne sütünün yanında, yoğurt, pekmez, dörtte bir yumurta sarısı verebilirsiniz.

7. aydan tibaren

Pütürlü ve püre kıvamında besinleri vermeye başlayabilirsiniz. Bu dönemde özellikle meyve püreleri ve yoğurt iyi bir seçenek olabilir. Meyve suları, tavuk eti, dana eti, sebze püreleri ve sebze çorbaları verilebilir. Yine yumurta sarısı az miktarda verilebilir.

8. Aydan 12 aya kadar

Çatalla ezilmiş püre kıvamında besinleri verebilirsiniz. Bu aylarda bebeğinize iyi ezilmiş ev yemekleri, pastörize peynir, sulandırılmış inek sütü,yumurta, baklagil ezmeleri, tahıl ezmeleri verilebilir.