Bebek beslenmesi bebeklerde beslenme bebek beslenmesinde inek sütü bebeğe inek sütü vermek inek sütü ile tek tip beslenme inek sütü ile tek yönlü beslenme


Anne sütünden kesildikten sonra çocukların başka gıdaların yanı sıra inek sütü içmeleri de normaldir. Süt, gelişmiş ülkelerin çok tükettikleri gıdalar arasında yer alır. Sütün gazoz,kola ve şerbet gibi içeceklerden daha faydalı olduğu bilinmektedir.

Ancak bazı çocuklar 2 hatta 3 yaşına geldikleri halde sadece sütle beslemeye devam ederler. Sütle tek yönlü beslenme gelişme için yeterli değildir. Çocuğun diğer gıdalara daihtiyacı vardır.Bu gibi durumlarda bütün aile karar birliği içinde hareket etmeli, çocuğa bir süre hiç süt vermeden çocuğun başka gıdalara alışması sağlanmalıdır.

Çocuğun birkaç gün devamlı ağlamasına,yemek yememesine aldırmamak, süt istediğinde başka yiyecekleri teklif etmek gerekir. Ancak ilk denemede başarılı olunmalıdır. Çocuk çok ağlıyor veya aç kalıyor diyerek çocuğun isteğine boyun eğmek, bundan sonraki denemelerin başarısız geçmesine ve çocuğun sadece sütle beslenme alışkanlığına devam etmesine yol açabilir. Birkaç ay sonra diğer gıdaların yanı sıra tekrar süt içmesine izin verilebilir.